Tıkla Ara

Oruçluyken spor yapılır mı?

Selamun Aleyküm Fitcevap.com takipçileri ben özgür mustafa geldeç, bugün sizlerlele beraber oruç tutarken spor salonuna gitmelimiyim yoksa sporu bırakmalımıyım konusunu konuşacağız.

Oruçluyken spor yapılır mı?

Öncelikle arkadaşlar biliyorsunuz ki oruçken 14-15 saat gibi uzun bir süre aç kalıyoruz ve bu açlık sürecinde sahurdan ortalama 4-5 saat sonra vücudumuzda bulunan leptin isimli bir hormon ,beyine sinyal göndererek vücutta varolan yağ depolarının enerjiye çevrilmesini ister ve daha sonra bu yağlar yavaş yavaş enerjiye çevrilir.
Şimdi bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım.

Gelelim ihtimallere , büyük ihtimalle çoğu insan oruç tutarken spor yapmanın kasları eriteceğini düşünüyordur fakat bu hiçte doğru bir düşünce değil. Neden mi ?

Çünkü vücuttaki kasların eriyebilmesi için vücuttaki yağ depolarının büyük bir kısmının tükenmiş olması ve bununla beraber vücudun en 2-3 gün boyunca aç kalması gerekmektedir.

Yani biz burdan şu sonucu çıkarabiliriz Oruç tutarken kas kaybı yaşanmaz.

Bu arada bazı öğrencilerimin değişimlerine bakmak isterseniz www.uzaktanpt.com‘a girmeyi unutmayın.

Demekki neymiş oruç tutarken kas kaybı yaşamıyormuşuz. Aksine vücudunuzda bulunan fazla yağlarınızı yakarak daha fit bir görünüme sahip olabilirsiniz. Ve eğer sağlıklı beslenirseniz de kas olarak gelişim sağlayabilirsiniz.

Evet arkadaşlar bir makalenin daha sonuna geldik ilerleyen zamanlarda oruç tutarken kas gelişimi için ve yağ yakımı için beslenme , antrenman vs gibi konulara değineceğiz. Eğer bu makalelerden haberdar olmak istiyorsanız hemen kanalıma abone olabilir ve makale attığımda bildirim almak istersenizde zil butonuna tıklayarak makalelerden haberdar olabilirsiniz.

Eğer kafanıza takılan sorular var ise www.fitcevap.com‘a girip soru sor bölümünden sorularınızı iletebilir yada yorum kısmına sorularınızı bırakabilirsiniz.

Esselamu aleyküm ve rahmetullah.

Özgür Mustafa Geldeç Hakkında

10+ Yılın Üzerinde Fitness Antrenörlüğü ve Spor Salonu İşletmeciliği İle Sayısız Sertifika Sahibi , Marka Tescilli Patentli Türkiye'nin ilk uzaktan pt antrenörü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
FitCevap'ta okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...
© 2019 FITCEVAP · Tüm hakları saklıdır.