Tıkla Ara

Yağ ye yağ yak !

yağ ye yağ yak, kilo vermek için yağ, faydalı yağlar, türkiyenin en iyi fitness ve beslenme sitesi 

Yağ ye yağ yak !

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere vücut geliştirme ve fitness'te yapılan beslenme hatalarından biri olan yağ kullanımından bahsedicem. Bu hata bana gelen sık sorulardan bir çogunu olusturuyor. Bu makale ilede soruların cevabını insallah vermiş olacagım. Yine sizlere yüzeysel - direk sonuca götürecek ve çok sıkmayacak şekilde bir anlatımım olacak .

Doğru Yağ Seçimi Önemli !
Evet herkesin korkulu rüyası olan kelime "yağ" , peki yağ dediğimizde aklımıza gelen ne ? Tabikide çoğu insanın klasik düşüncesi " aman yağlı şeyler yeme kilo alırsın " Malesef ki bu düşünceye pek katılamıyorum. Yağ aslında bir çok anlam ifade etmekle beraber aslında "doğru yağ" kullanımı vücudumuza yararlı hatta kas gelişimi ve yağ yakımı açısındanda faydalıdır. Evet doğru duydunuz fakat altını çizerek tekrar söylüyorum doğru yağ kullanımı.

Peki ya Hangisi ?

Basit yağ çeşitleri olarak ;
• Doymuş yağlar : Genelde margarin gurubu dediğimiz yağlardır. Kolestrolü yükseltir ve kalp kanser obezite riskini arttırır. Örnek : yumurta sarısı
• Doymamış yağlar : iki çeşit olmak üzere

·         Tekli doymamış yağ : Yer fıstığı - Badem- Zeytin yağları

·         Çoklu doymamış yağ : Omega3-6 (Ceviz-balık - keten tohumu)

Yağ Yiyerek Yağ Yakın !

Öğrencilerime verdiğim beslenme tavsiyelerinde, diyetinde daha önce doymuş yağ yada tekli doymamış yağ kullananların, verdiğim listelerden sonraki doymamış yağ kullanımlarına oranla daha az yağ yaktıklarını tespit ettim. Çünkü aldığınız besinlerin vitamin ve minarallerinin (A-D-E-K) emilimi için yağ gerekiyor. Alınan sağlıklı yağlar vücut metabolik hızını arttırıyor, hücreler hem daha hızlı enerji üretmeye hemde alınan kaloriler daha hızlı yakılmaya başlıyor. Böylece hem enerji artıyor ve daha çok hareket etmemizi sağlıyor. Ayrıca da almış olduğumuz yağlar bizi tok tutuyor. Böylelikle daha hızlı yağ yakmış oluyoruz. Şunuda belirtmek isterim Yağda eriyen vitaminlerden (A-D-E-K) birini yağlı bir besin ile alırsak o vitaminden tam anlamıyla faydalanmış sayılmayız.
Yazdıklarımdanda anlaşılacağı üzere yememiz gereken mümkün olduğunca doymamış yağ gurubudur.

Çünkü doymamış yağ olan omega 3 yağları vücutta

1. nabzı düzenler
2. kan basıncını düzenler
3. bağışıklık sistemini düzenler
4. beyin ve sinir sistemini düzenler
5. yağ yakımını hızlandırır
6. damar sertliğine iyi gelir.

Diğer yağ asidi olan omega 6 yağları ise

1. kan akışını düzenler
2. kolestrolü kontrol altına alır
3. kan şekerini düzenler
4. bağışıklık sistemini güçlendirir
5. enerji sağlar

Her bireyin Yağa İhtiyacı Var !

Yağ kullanım ölçüsü ne olmalı ? Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Doğru yağ kullanım ölçüsü kişinin yaşına ekonomik ve sosyo kültürel durumun alışkanlıklarına aktivitesine göre değişkenlik gösterir. Fakat biz fitness yapan yada spor yapan birisi için konuşacak olursak eğer. Ortalama bir bireyin alması gereken miktar 30-70 gram arası değişir. Buna şöyle bir açıdan bakacak olursak eğer yaptığımız aktiviteye göre harcadığımız enerjinin %20-30 ' unu yağlardan almalıyız. Bununda yarısını süt - et - peynir gibi gıdalardan yarısını ise çoklu doymamış yağlardan almamız gerekir.

Önerilerim ;

·         Salatalarınızda mutlaka zeytinyağı kullanın !

·         Ara öğünlerde Ceviz içi ve Badem eksik etmeyin !

·         Salatalarınızda Semiz otu mutlaka kullanın !

·         Haftada 2 kez mutlaka balık tüketin !

·         Sabahları süt ve peyniri kahvaltıdan eksik etmeyin !

 

Özgür Mustafa Geldeç Hakkında

10+ Yılın Üzerinde Fitness Antrenörlüğü ve Spor Salonu İşletmeciliği İle Sayısız Sertifika Sahibi , Marka Tescilli Patentli Türkiye'nin ilk uzaktan pt antrenörü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
FitCevap'ta okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...
© 2019 FITCEVAP · Tüm hakları saklıdır.