Tıkla Ara

Baklava yiyerek kilo vermek mümkün mü?

Selamun aleyküm fitcevap.com takipçileri. Bugün sizlere "İstediğinizi yiyerek kilo vermek mümkün mü?" sorusunun cevabını vereceğim inşallah.

Baklava yiyerek kilo vermek mümkün mü?

Konumuza geçmeden önce arkadaşlar eğer gittiğiniz salondaki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa ve benimle çalışan kişilerin değişimlerine ve yorumlarına göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com‘a girerek detayları inceleyebilirsiniz.


Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar, öncelikle bir insan nasıl kilo verir bunu kısaca anlatalım. Gün içinde almış olduğunuz kalori, gün içinde harcamız olduğunuz kaloriden aşağıda olursa kilo verirsiniz arkadaşlar, örnek verecek olursak eğer sizin güç içinde 24 saat oturur vaziyette yaktığınız kalori ortalama olarak 2000 kalori ise birde bunun üstüne günlük faaliyetlerinizi 300 kalori olarak eklersek  2300 kalori eder, hatta üstüne birde antrenman yaparsanız eğer toplamda 400 kaloride ordan gelse 2700 kalori etmiş olur. Yani sizin gün içerisinde harcamış olduğunuz kalori 2700 kalori ise ve siz 2000 kalorilik bir beslenme yaparsanız otomatik olarak kilo verirsiniz arkadaşlar. Çünkü günlük 700 kalorilik bir enerji açığını kapatmak için vücut yağlarınızı kullanacak ve siz yavaş yavaş kilo vermiş olacaksınız. 10 gün boyunca böyle yaparsanız 7000 kalorilik bir açık olur buda yaklaşık 1 kilo civarında bir kilo kaybına sebep olur.

Demek ki neymiş arkadaşlar aldığımız kalori harcadığımız kaloriden düşük olursa kilo veriyoruz. Peki bu aldığımız kaloriyi sadece baklava, börek, kola vs. yiyerek içerek alabilirmiyiz? Yada bu şekilde yapsakta kilo verir miyiz? Tabiki de evet verirsiniz.

Şimdi bunu duyunca herkes seviniyor “oooo süper o zaman işte her istediğimizi yiyebileceğiz vs“ bence çok sevinmeyin arkadaşlar şimdi sizlere göstereceğim değerleri görünce bana hak vereceksiniz.

2000 kalorilik beslenmeye ne kadar abur cubur doldurabiliriz gelin hep beraber hesaplayalım.

Kahvaltıda sadece 5 kaşık Sarelle yiyelim bakın başka bir şey yemiyoruz sadece 5 kaşık Sarelle yani ortalama 100 gram eder sanırım, burdan bize 550 kalori + 6 gram protein + 58 gram karbonhidrat + 32 gram yağ geldi bir kenara yazalım.

Öğlen bir paket cips + bir kutu kola içelim burdanda bize 560 kalori + 2 gram protein + 50 gram karbonhidrat + 20 gram yağ geldi bunuda bir kenara yazalım.

İkindi vakti 1 porsiyon baklava yedik diyelim burdanda bize 300 kalori + 40 gram karbonhidrat + 3gram protein +  12 gram yağ geldi bunuda bir kenara yazalım.

Şimdi hesaplayalım toplamda ne kadar kalori oldu 550 + 560 + 300 = 1410 kalori etti yani 600 kalori eksiğimiz var.

O zaman akşam yemeğini patates kızartması ve kola ile geçirelim. Toplamda 2000 kalori etti.

Peki biz toplamda ne kadar protein aldık? Maksimum 15 -20 gram protein aldık arkadaşlar. Bununla beraber ne kadar zararlı karbonhidrat varsak bunuda aldık + ne kadar zararlı yağ varsa bunu da aldık.

Peki bunları yaparsak bile zayıflarmıyız? Evet zayıflarsınız arkadaşlar, kalori açığı oluşturduğunuz sürece zayıflarsınız. Ama bu şekilde bir zayıflama ile sağlığınızdan olacağınız garantidir. Kansere yakalanma riskiniz inanılmaz derecede artacaktır, üstüne vücudunuzda çatlaklar ve deri sarkmaları kesin olacaktır, kaslarda erime, kemiklerde büyük problemler yaşayacaksınız. Eğer bunları göze alıyorsanız buyrun yapın, ama bana kalırsa hiç kimse bu şekilde bir zayıflamayı asla ve asla yapmamalı.

Son zamanlarda birçok yerde görüyorum diyet evleri gibi yerler var adamlar resmen istedikleri herşeyi yiyorlar milleti zayıflatıyorlar ama Allah'ın hiçbir kuluda demiyor ki acaba bu sağlıklı mı diye. Arkadaşlar böyle şeylere inanmayın bizim için en önemli şey herşeyden önce SAĞLIKTIR, sağlığınız gittikten sonra zayıf olsanız kime ne faydası var?

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsak eğer bu 2000 kaloriyi böyle sağlıksız gıdalar ile değil, sağlıklı olan gıdalar ile yani tavuk, balık, et, yumurta, mercimek, baklagiller, yeşillikler, sebzeler gibi gıdalardan almamız şarttır. Eğer böyle yaparsanız hem sağlıklı kilo verirsiniz hemde sağlığınızda bozulma olmayı bir kenara bırakın tüm kan değerleriniz normale döner sağlığınız on numara beş yıldız olur. O yüzden asla ve asla istediğinizi yiyerek kilo vermeye çalışmayın.

Evet arkadaşlar bir makalenin daha sonuna geldik, eğer hocanız sizinle ilgilenmiyorsa ve benimle çalışan kişilerin değişim fotoğraflarına ve yorumlarına bakmak isterseniz Uzaktan PT web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca makalemizi paylaşmayı unutmayın.

Esselamu aleykum ve rahmetullah.

Özgür Mustafa Geldeç Hakkında

10+ Yılın Üzerinde Fitness Antrenörlüğü ve Spor Salonu İşletmeciliği İle Sayısız Sertifika Sahibi , Marka Tescilli Patentli Türkiye'nin ilk uzaktan pt antrenörü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
FitCevap'ta okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...
© 2019 FITCEVAP · Tüm hakları saklıdır.