HAFTADA KAÇ GÜN SPOR YAPILIR

HAFTADA KAÇ GÜN SPOR YAPILIR

 HAFTADA KAÇ GÜN SPOR YAPILIR TIKLA ...

Selamun Aleyküm fitcevap.com takipçileri , sizlerden gelen sorulardan bir tanesi olan hocam her kas gurubunu haftada kaç kere çalıştırmamız gerekiyor sorusunun cevabını vereceğim inşallah…

Öncelikle arkadaşlar şunu belirtmek isterim ki bu olay tamamen kişiye özel bir durumdur. Yani sonuç olarak tek bir vücut tipi yok yada tek bir yaşam tarzı yok , inşaatta çalışan kişi ile masa başı iş yapan bir kişinin yapacağı antrenman programları , beslenme programları ve kullanacakları supplementler bir olamaz. O yüzden ben , benimle çalışan kişiler ile alakalı olarak www.uzaktanpt.com daki başvuru formunda sizden bir çok detayı istiyorum , çünkü bu detayları bilmezsek tam anlamıyla yardımcı olamayız.

Kas guruplarının haftada kaç gün çalıştırılması konusunda bir çok faktör ele alınmalı arkadaşlar yani çok basit bir şey değil işte haftada 2 yapın 1 yapın vs vs , bu faktörleri sıralayacak olursak eğer ,

1-      Yaz ayındamıyız kış ayındamıyız , yani mevsim şartları önemli

2-      Beslenmemiz nasıl iyi mi kötü mü ortamı

3-      Dinlenmemiz uyku düzenimiz nasıl , derin bir uyku çekiyormuyuz yoksa ara ara bölünen bir uykumu var yada az mmı uyuyoruz ?

4-      Zamanımız kısıttlı mı yoksa geniş mi , düzenli olarak haftada kaç gün antrenman yapabiliriz

5-      Hormonal anlamda bir problemimiz var mı , testosteron, tiroid vs gibi hormonlarımızın çalışmasında bir sıkıntı varmı ?

6-      Hedef nedir , kilo almak hacim definisyon yağ yakımı vs vs vs

7-      Yapacağı antrenman sistemi nedir piramit süper set drop set dev set vs vs 😊 çünkü hersistemin kaslar üzerinde yaratacağı tahribat farklı olacaktır.

Ve bunun gibi saymadığımız bir çok faktör , bizim bir kas gurubunu haftada kaç kez çalıştıracağımızı etkiler arkadaşlar. O yüzden sadece bunları bilirsek tam anlamyla cevap verebiliriz.

Fakat ben size genel olarak şu bilgiyi verebilirim, türkiye şartlarında spor yapanların çoğunun öğrenci olduğunu düşünürsek eğer , ve bu öğrencilerin çoğununda maddi durumunun iyi olmadığını göz önünde bulundurursak , bunun yanında bu öğrencilerin sınav vs durumları olduğunu hesaba katarak zaman problemleride olduğunu düşünürsek ,  her kas gurubunu haftada 1 kere çalıştırmaları ideal olacaktır. Çünkü siz ne kadar beslenirseniz ne kadar dinlenirseniz kasların dinlenme süreleride o kadar kısalacaktır, işte tamda bu noktada öğrencilerin dinlenme ve beslenmelerinde sıkıntı olduğundan haftada 1 kere çalışmaları yeterli olacaktır. Sadece burda bir püf nokta olarak şunu ekleyebiliriz , bazı eksik kalmış bölgelerinizi 4 günde bir çalıştırabilirsiniz. Mesela örnek verecek olursak eğer , pazartesi göğüs , Salı arkakol önkol Perşembe dinlenme Cuma omuz bacak yaptınız. Cumartesi günü tekrar göğüs yapabilirsiniz. Böylece haftada 4 gün gidip eksik olan bölgeyi haftada 2 kere çalıştırmış olursunuz. Fakat burda da sıkıntı şu , cumartesi göğüs çalışırsanız Pazar dinlenme ve pazartesi dinlenme yapmalısınız. Aradan 2 gün geçmeli, biraz karışık gibi görünsede aslında basit bir mantık.Artık orasını siz halledersiniz.  Eğer ki yukarda saymış olduğum olumsuzluklar sizde yoksa ve ilk başta saydığım maddeler de iyi ise o zaman haftada 2 kere çalıştırmak en idealidir arkadaşlar. Ama bunu yapabilmek her yiğidin harcı değildir. Siz eğer ki bu konuda yanlış yaparsanız kaslarınızda yıkım oluşacaktır yani kas yapayım derken göz çıkaraksınız. O yüzden bu konuya dikkat etmekte fayda var…

Evet arkadaşlar umarım video size faydalı olmuştur , lütfen videoyu beğenmeyi kanala abone olmayı ve zil butonuna basmayı unutmayın… Esselamu aleykum ve rahmetullah.

Bu makale 708 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.