SPORDAN SONRA SOĞUK DUŞ FAYDALIMI

SPORDAN SONRA SOĞUK DUŞ FAYDALIMI

Selamun aleyküm fitcevap takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün sizlerle beraber spordan sonra soğuk duş faydalımı sorusunun cevabını vereceğım inşallah.

Konumuza geçmeden önce benimle çalışan kişilerin vücut değişimlerine ve yorumlarına göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girebilirsiniz ve başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , son zamanlarda çokça sorulardan bir tanesi olmakla beraber , haber sitelerinde ve spor sayfalarında da konusu geçer oldu. Peki soğuk duş faydalı mı ?

Öncelikle arkadaşlar soğuk duş ne işe yarar bundan bahsedelim.

1 – egzersiz sonrası toparlanma sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

2 – sakatlık durumlarında iyileşme sürecini hızlandırır .

Bu 2 durumun olmasının nedeni ise egzersiz sonrası ve ya sakatlık sonrası kaslarınızın dokularınızın belli bir tahribata uğramış ve hasar görmüş olmasıdır. Hasar gören bölgelerde kan akışı hızlanır ve şişlik gibi durumlar söz konusu olmaya başlar. İşte tam bu nokta soğuk duş o bölgedeki ödem oluşumunu engellemeye yardımcı olarak sizin iyileşmenizi hızlı bir hale getirir.

Peki bu duş bizim bildiğimiz duş gibi mi , hani salonlarda spordan sonra fıskiyenin altına girdiğimiz duş gibi mi ?

Tabiki de hayır arkadaşlar, soğuk duştan kasıt amatör anlamda değinecek olursak eğer evde küvetin içine doldurulan suyun içine kovalar dolusu buzu koyarak sizin onun içine girmenizdir. Bunu yaparken dikkat etmeniz gerekenler ise yaklaşık 15-20 derece soğuklukta 5-10 dakika boyunca içinde kalmanızdır. Bunun dışında yaptığınız diğer soğuk duşlar etkili olmayacaktır.

Evet arkadaşlar soğuk duş olayını elimden geldiğince net ve kısa bir şekilde anlatmaya çalıştım. Eğer bu video size yararlı olduysa beğen butonuna basarak bu videonun hakkını vermeyi unutmayın esselamu aleykum ve rahmetullah.

 

Bu makale defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.