D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ, SPORDA ESNEMEK

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ, SPORDA ESNEMEK

 

HALSİZMİSİN ? ANTRENMANDA SÜREKLİ ESNİYORMUSUN ? O ZAMAN BU VİDEO TAM SANA GÖRE

 

Selamun aleyküm fitcevap takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün sizlerle beraber antrenmanda sürekli esneme durumu ile alakalı soruların cevabını vereceğım inşallah.

Konumuza geçmeden önce benimle çalışan kişilerin vücut değişimlerine ve yorumlarına göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girebilirsiniz ve başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar, aslında bu durumun bir çok nedeni olabilir fakat ülkemizde ki en yaygın nedenlerinden bir tanesi d vitamini eksikliğidir. Çünkü ülkemiz güneş ışınlarını daha yatay bir şekilde aldığından dolayı ve insanlarımızın beslenme alışkanlıklarında vitaminlere çok önem vermediğinden dolayı d vitamini eksikliği sıkça rastlanan bir durum olarak gözümüze çarpıyor. Şu anda türkiyede belkide %60 ın üzerinde ki kişi de d vitamini değerleri inanılmaz derecede düşük çıkacaktır.

Öncelikle d vitamini eksikliğinde görülen etkilere bakalım.

1-    Halsizlik

2-    Yorgunluk

3-    Kemiklerde ağrı

4-    Sürekli uyku hali

5-    Antrenmanlarda ve gün içinde sürekli esneme hali

6-    Depresyon ve bunun gibi bir çok neden daha sayabiliriz ama bu nedenler şu anda en çok karşılaştığımız nedenler arasındadır.

Sizde de eğer ki bu belirtiler varsa en yakın sağlık ocağına gıderek aile hekiminize durumu anlatıp kan tahlili yaptırmanız ve d vitaminine baktırmanız sizin için iyi olacaktır. Büyük ihtimal ile düşük çıkacaktır.

Bununla beraber d vitamini eksikiği olduğu zaman size verilecek olan ampul şeklindeki ilaçları içmek ile d vitamini seviyeniz yükselmez. Ekstra olarak evin balkonunda veya evin damı müsaitse günlük olarak 15 dakika güneşlenmeniz gerekir. Çünkü d vitaminin d3 olabilmesi için güneş ışınları şarttır. O yüzden bu ince detaya dikkat edelim.

Sporcularda d3 vitamini çok yüksek olması beklenirken çoğu sporcuda bu oran çok az hatta yerlerdedir. Buda kişilerin hem beslenmelerinde hemde antrenmanlarında hemde yaşamlarında kendilerine dikkat etmedikleri ve uzman kişiler ile çalışmadıklarını gösterir.

Sporcularda d3 vitamininin yüksek olmasının beklenme nedeni ise yara iyileşmelerinin hızlı olmasıdır. Yani normalde iyi bir sporcuda iyileşme süreci hızlı olması gerekir. Ama eğer ki bu süre hızlı değilse d3 vitamini eksikliğinden dolayıdır. Çünkü d3 vitamini eksikliği yara iyileşmesinin gecikmesine yol açmaktadır.

O yüzden eğer ki bu belirtiler sizde varsa en yakın sağlık ocağına giderek kan tahlili yaptırın ve doktorunuzun tavsiyelerine uymayı ihmal etmeyin.

Evet arkadaşlar d vitamini hakkında elimden geldiğince net ve kısa bir şekilde anlatmaya çalıştım. Eğer bu video size yararlı olduysa beğen butonuna basarak bu videonun hakkını vermeyi unutmayın esselamu aleykum ve rahmetullah.

 

Bu makale defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.