ÖDEM ATICI SU ATICI BESİNLER KARIŞIMLAR

ÖDEM ATICI SU ATICI BESİNLER KARIŞIMLAR

 

Selamun aleyküm fitcevap takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün sizlere vücudunuzdaki toplanan ödemi yani suyu nasıl atarsınız bunun hakkında bilgi vereceğim.

Konumuza geçmeden önce eğer gittiğiniz salonda ki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa www.uzaktanpt.com ‘ a girerek benimle çalışan kişilerin değişimlerine ve yorumlarına bakabilirsiniz.

Şimdi gelelim konumuza , arkadaşlar öncelikle ödem nedir bunun cevabını verelim.

İnsan vücudunun %60 ile 80 arası sudan oluşmaktadır. Bu su genel olarak hücre içerisinde olmaktadır. Bu hücre içerisindeki suyun bazı tepkimeler sonucu yer değiştirip belli başlı bölgelerde toplanması durumuna ise ödem adı verilmektedir.

Peki ödem oluşmasının nedeni nedir ?

1-      Hareketsizlik. Bir kişi ne kadar hareketsiz olursa vücudunda birikecek olan ödem o kadar çok olacaktır.

2-      Böbrek problemleri

3-      Kullanılan ödem tutucu ilaçlar örneğin kortizon , steroidler vb gibi

4-      Kadınlarda adet öncesi hormonal değişiklik durumlarında.

5-      Çok fazla tuz tüketimi

Evet buraya kadar ödem nedir ve neden oluşuru anlattık , Peki oluşan ödemi atmak için neler yapmalıyız ?

1-      Öncelikle bol bol su içmelisiniz. Vücudunuzda ödem yani su var diye su içmeyi keserseniz bu çok sıkıntılı bir durum olacaktır. Vücudunuzda ki suyu atabilmeniz için bol bol su içmeniz gerekmektedir.

2-      Tuz tüketimini tamamen kısmak yerine normal oranlara getirmeniz yeterli olacaktır. Tuzu tamamen hayatınızdan çıkarmakta sizi sıkıntıya sokabilir. O yüzden gün içinde yemeklere tuz atılıyorsa ekstra tuz yemenize gerek yok. Ama tuz atılmıyorsa günlük 10 gramın ustune çıkmayın. Buda 2 çay kasıgı kadar eder.

3-      Maydanozu normalde yiyebilirsiniz çayını yapıpta içebilirsiniz.

4-      Karahindiba çayı: Özellikle iltihaplı hastalıklarda iltihabı azaltmak için önerilen karahindiba çayı ödem sökücü etkisinin yanı sıra iyi bir antioksidandır ve yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini geciktirmeye yardımcı olur. Kan şekerini dengeler, mide bulantısına iyi gelir ve harici olarak cilt yüzeyinde kullanıldığında egzama gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

5-      Yaban mersini çayı: Hafif dereceli bir ödem söktürücü olan yaban mersini güçlü bir antioksidandır. Karaciğeri korur ve yaşa bağlı gelişen hafıza sorunlarına karşı beyni korumaya yardımcıdır.

6-      Ekinezya çayı: Maydanoz ve karahindiba çayına oranla idrar söktürücü etkisi daha azdır ancak özellikle bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu kış aylarında vücudu güçlendirerek hastalıklara karşı korur ve nezle, grip gibi hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

7-      Ödem Söktürücü Diğer Çaylar: Ardıç çayı, yeşil çay, zencefil çayı, meyan kökü çayı, zerdeçal çayı ve papatya çayı.

 

 

 

 

Bu makale defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.