En iyi antrenman zamanı hangisi

En iyi antrenman zamanı hangisi

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

ANTRENMANDA ZAMAN 
Yepyeni bir makale ile sizinleyim. Son zamanlarda sıkça sorulardan biri olan ne zaman antrenman yapmalıyım ? Ne zaman antrenman yapsam en iyi sonucu alırım gibi sorular gelmekte. Bu sorulara cevap nitelikte ki makalemi sizlerle paylaşıyorum.

Herkes fit bir vücut sahibi olmayı istiyor ve bunun için antrenmanlar yapıyorlar. Kimi insanlar gündüz kimileri akşam kimisi öglen antrenman yapmakta. Bazı insanlar çalışıyor iş çıkışı sporunu yapıyor. Bazıları ise ögrenci okul çıkışı. Bunun gibi bir çok örnek verebiliriz.

Şimdi yazacaklarım ise antrenmanın gerçekten hangi zamanlar yapılırsa neye yarayacağı konusunda olacak.

SABAH :

Erkeklik hormonu olan testosteron oranının en yüksek seviyelerde olduğu zamandır. Testosteronun yüksek olması demek , liflerin kasların yeniden inşa edilmesin ve protein sentezinin yüksek olması demektir. Sonuçta kaslarımız ağırlık antrenmanı sonucunda yıpranacak ve bir iyileşme sürecinden geçecek. Sabahlarıda  testosteron seviyesinin yüksek olduğu zamanlarda daha çabuk iyileşmesi ve yenilenmesi demek. Ayırca insanın sabahları zihin bakımından en aktif olduğu zamanlardan birisidir.

1- AMACINIZ  YAĞ YAKMAK İSE ;

Sabah yapacağınız antrenmanlarda testosteron seviyenizin yüksek olacağından dolayı yaptığınız egzersizler amacınıza ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca sabah yaptığınız egzersizlerde vücutta karbonhidrat olmayacağından direk yağ yakımı sağlayacaksınız.

2- GÜNE MORALİNİZ YÜKSEK BAŞLAMAK İSTİYORSANIZ ;

Yine sabah yapacağınız antrenmanlardan sonra gün boyu Serotonin hormonun salgılanması artacak. Serotonin hormonu ruh hali , uyku düzeni , öğrenme eğilimi vs gibi katıklarda bulunmaktadır böylece zinde kalacaksınız ve ruh haliniz olumlu etkilenecektir.

ÖĞLEDEN SONRA

Bir gün içinde en enerjik olduğunuz zamanlardan biridir. Çok yoğun antrenmanları bu saatlerde çıkarabileceğinize adım gibi eminim. Çünkü bilimsel araştırmalara göre acıya karşı koyabilme eşiğinin en yüksek olduğu dönem öğleden sonraki saatler eğer vücudunuzun limitlerini zorlamak istiyorsanız bu vakit sizin için vazgeçilmez olacaktır.

AKŞAM

Fiziksel aktivetelerinizi en iyi biçimde gerçekleştirebileceğiniz bir zaman dilimidir. En iyi performansı sağlamak için en uygun zamanlardan biridir. Tabiki gün içinde çok yorucu bir işte çalışıyorsanız bu zaman dilimi sizin için çok yorucuda olabilir...

Sonuç olarak ;

Size bunları söylüyoruz ama şimdi bana "ama ben akşam çalışıyorum" yada " ben gündüz okuldayım" dediğinizi duyar gibiyim. Size elimden geldiğince önerilerde bulunmaya çalışacağım.

Size uygun saatlerde açık olan bir salon bulmaya çalışın. Eğer sabah işe 10 da gidiyorsanız saat 8 de 9 da açılan bir salon sizin için idealdir. Yada gece işten 10 da çıkıyorsanız saat gece 12 ye kadar açık olan bir salon sizin için ideal olacaktır.

Eğer salon bulamassanızda yapılacak birşey daha var . Zamanları bölmek. Sabah çok az bir zaman dilimi ayırabiliyorsanız sabah 30 dk lık bir kardiyo yapıp işinize gidebilir akşamda üstüne 30 - 40 dk lık bir ağırlık antrenmanı yapabilirsiniz.

Eğer hala hiç zamanım yok diyorsanız ve size uygun bir salon bile bulamassanız. Evinize ufak bir salon kurun. Evinize bir koşu bandı bir bisiklet ve küçük ağırlıklar dambıllar barlar ve tüm bölgeleri çalışabileceğiniz bir ağırlık istasyonunu eve kurup evde istediğiniz saatte antrenman yapabilirsiniz...

 

Özgür Mustafa Geldeç Hakkında

10+ Yılın Üzerinde Fitness Antrenörlüğü ve Spor Salonu İşletmeciliği İle Sayısız Sertifika Sahibi , Marka Tescilli Patentli Türkiye'nin ilk uzaktan pt antrenörü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
FitCevap'ta okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...
© 2018 FITCEVAP · Tüm hakları saklıdır.