BASİT ŞEKER ALIMI YAPILMALIMI ?

BASİT ŞEKER ALIMI YAPILMALIMI ?

Selamun Aleyküm Fitcevap.com takipçileri ben özgür mustafa geldeç, bugün sizlerlele beraber antrenmandan sonra basit şeker yada basit karbonhidrat alınmalımı yada nasıl bir beslenme yapılmalı konusunu konuşacağız.

-

Biliyorsunuz ki arkadaşlar bu konuda her kafadan farklı bir ses çıkıyor ve insanlarında haliyle kafaları karışıyor , ne yapacaklarınıda bilemiyorlar …

-

Bu konuda ben size yıllardır hem kendimde hemde öğrencilerim üzerinde yaptığım beslenme şeklini anlatıcam kararı siz vereceksiniz.

-

Bu arada bazı öğrencilerimin değişimlerine bakmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girmeyi unutmayın.

-

Şimdi gelelim konumuza , ilk önce antrenman sonrası hormonlar nasıl çalışıyor buna bakalım.

-

Antrenman yaparken harcadığımız enerji sonrası insülin yani kan şekerimiz düşüyor ve insülin düşmesine bağlı olarak growth yani büyüme hormonu artıyor. Bunu aklımıza kazıyalım.

-

Şimdi birinci yapacağımız ihtimal antrenmandan sonra basit şeker yada glisemiks indeksi yüksek bir gıda alırsak ne olur ?

-

Kan şekerimizi yani insülini birden yükseltiriz ve growth hormonunun da düşmesine neden olmuş oluruz.

Peki bu bizim istediğimiz bir şey mi ? Tabiki de hayır. Çünkü growth hormonun yüksek olması kas gelişimi açısından her zaman için iyidir. O yüzden insülini birden fırlatmak hiçbir zaman iyi bir şey değildir. Çünkü insülinin birden fırlaması birden de düşmesi anlamına gelir buda vücuttaki kaslar üzerinde yıkım oluşturabilir.

-

Peki biz ne yapıcaz ???

-

Arkadaşlar öncelikle şunu bilelim. Antrenmandanhemen sonra basit şeker veya karbonhidrat alma zorunluluğumuz yok , çünkü vücudumuzda ki glikojen depoları boşalmadı ki biz glikojen depolarını doldurmaya uğraşalım ?

Glikojen depolarımızın boşalabilmesi için çok ağır kardiyo antrenmanları yapmamız gerekiyor mesela koşucular atletler vs gibi sporcular olmamız gerekiyor.

Glikojen depolarına şu örneği verebiliriz sanırım. Mesela akıllı telefonların bataryalarını %20 sine kadar bitmesini bekliyoruz ve daha sonra fişe takıyoruz neden ? çünkü bataryaları bu şekilde kullanırsak daha uzun ömürlü olacaktır.

-

Aynı şekilde sizde vücudunuda ki glikojen depoları büyük ölçüde boşalmadığı müddetçe antrenmandan sonra karbonhidrat almanıza gerek yok.

-

O yüzden yağ yakmak istiyorsak eğer antrenmandan ilk 30 40 dk içinde hiçbirşey yemicez içmicez ki insülin düşün growth yüksek olsun ve yağ yakımımız devam etsin.

,

Eğer ki kas gelişimi istiyorsak ta %60-70 i whey protein %20-30 u karbonhidrat olan bir supplementi antrenman sonrası yudum yudum 30 40 dk içinde bitirelim birden içip insülin seviyelerini zıplatmayalım…

-

Evet arkadaşlar bir videonun daha sonuna geldik , bu videoları sizler için büyük bir emek harcayarak çekiyorum. Eğer bu video size yararlı olduysa lütfen kanalıma abone olup videoyu beğenmeyi unutmayın. Ve eğer kafanıza takılan sorular var ise www.fitcevap.com web siteme girip sor sor bölümünden sorularınızı sorabilir yada yorum kısmına sorularınızı bırakabilirsiniz.

Esselamu aleyküm ve rahmetullah.

Bu makale 477 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.