Boy uzatma ile alakalı herşey burda

Boy uzatma ile alakalı herşey burda

 

Boyunuzun en fazla ne kadar uzayacağını hesaplamak istermisiniz ?

 

Selamun aleyküm fit cevap .com takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün sizlere boy nasıl uzar , boy uzatma egzersizleri nelerdir , kaç yaşına kadar boyunuz uzar ve bunu nasıl hesaplarız , bunlardan bahsedeceğim inşallah. Her zaman söylediğim gibi videoyu sonuna kadar dinlerseniz eğer sizler için faydalı olacaktır.

 

Konumuza geçmeden önce gittiğiniz salondaki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa www.uzaktanpt.com ‘ a girip detayları inceleyebilirsiniz.

-

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , öncelikle ideal boy uzunluğu nedir buna değinelim arkadaşlar , boy genellikle ergenlik döneminde çok kafaya taktığınız bir durum bunun farkındayım özellikle 15 16 yaşındaki genç kardeşlerimizin okulda uzun boylu olan arkadaşlarını görünce içlerinin gittiği bir durum diyebiliriz heralde. Ama halbuki bu durum öyle okulda ki birkaç uzun arkadaşa göre karar verilebilecek bir durum değil. Çünkü baktığınız zaman zaten okulunuzda ki toplam öğrenci sayısına göre  gerçekten uzun boylu kişi sayısı çok ama çok azdır. O yüzden bunu çok problem etmenize gerek yok.

Boyun uzun olması demek kısa boylu olan insanların olması ile olur. Yani ışık kavramının olabilmesi için karanlığın olması lazım, iyi kavramının olabilmesi için kötü kavramının olması lazım , yani bunlar birbirini tamamlayan şeyler, sizin bu durumda yapmanız gereken şey ise sadece bu dünyadaki yeteneğinizi aramak ve bulmak.

Dünya genelinde ülkelerin boy ortalamalarına bakacak olursak eğer arkadaşlar

Ukraynada kadınlarda 1,63  erkeklerde 1,78

Hollandada kadınlarda 1,70 cm erkeklerde 1,83 cm

Türkiye de ise kadınlarda 1,60 cm erkeklerde ise 1,74 cm

Dünyada ki erkeklerin boy ortalamasının en düşük olduğu yer doğu timor da 1,60 cm.

Yani arkadaşlar genel olarak baktığımız zaman bir erkek boyu ortalama olarak 1,70 cm ideal diyebiliriz. Yani ne uzun ne de kısa.

Şimdi gelelim boyun nasıl uzadığı konusuna , Yan tarafta görmüş olduğunuz resimde anlatacağım detayları daha rahat görebilirsiniz, öncelikle boy uzunluğu kemik uzunluğunun artması ile uzar , kemiklerin metafiz ve epifiz bölümleri arasında yer alan büyüme plakları kemiğin uzamasını sağlar, bu plağın görevi kemiğin oluşmasını sağlayan kondrosit adlı hücrenin çoğalmasını sağlayarak kemiğin oluşmasını sağlar.

Büyüme süreci ergenlik döneminin bitmesiyle beraber vücuttaki hormonal yapıdan dolayı büyüme plaklarını etkiler ve bu plakların kapanmasına sebep olur , eğer ki bu büyüme plakları kapanmışsa bir kişi ne yaparsa yapsın kemik uzunluğu artmaz , yan tarafta görmüş olduğunuz resimde büyüme plağı kapanmış ve büyüme plağı açık olan iki röntgenli fotoğraf göreceksiniz. Birinci resimdeki kişinin bileğindeki kemiğe bakarsanız büyüme plağı kapanmış yani kemik arasında herhangi bir boşluk yok tek bir bütün haline gelmiş , ikinci resime bakarsanız bilekteki aynı kemiğin büyüme plağının daha kapanmamış olduğunu görebilirsiniz, aslında burdaki kemikte tek parça halinde fakat daha tam anlamıyla ergenlik dönemi bitmediği için yada muhtemelen çocuk olduğu için kemik oluşumu tamamlanmamış. Bu plakların kapanması ortalama olarak 18 – 22 yaş arasıdır, yani sizin boyunuzun uzayabilmesi maksimum 22 yaşınıza kadar devam edebilir.

Peki bu süre zarfında boyun uzunluğunu değiştirebilmemiz için yapacağımız hiç bir şey yok mu ?

Aslına bakarsanız yok diyebiliriz çünkü bu olay tam anlamıyla bir genetik olayıdır. Yani sizin ailenizden gelen genetiğiniz ile alakalı bir durumdur. Boy konusunda en büyük etken genetiktir , eğer anne ve babanızdan birisi uzunsa sizinde uzun olmanız muhtemel olabilir, çünkü sonuç olarak anne ve babanızın genlerinden oluşan bir insansınız.  Durum böyle olunca anne ve babanızın boyu üzerinden bir hesaplama yaparak boyunuzun ne kadar uzayacağını kaba taslakta olsa bulabilirsiniz.

Eğer erkekseniz , Babanızın boyu ile annenizin boyunu toplayın üzerine 13 ekleyin sonra 7 çıkartın ve 2 ye bölün. Bu sizin minimum boyunuzu verecektir.

Örneğin baba boyu 175 anne boyu 160 diyelim 175+160+13-7 / 2 = 170.5 cm ediyor bu sizin minimum boyunuz.

Aynı şekilde babanızın boyu ile annenizin boyunu toplayın üzerine 13 ekleyin ve 7 ile toplayıp 2 ye bölün buda sizin maksimum boyunuzu verecektir.

Örneğin baba boyu 175 anne boyu 160 diyelim 175+160+13+7/2 = 177,5 cm sizin maksimum boyunuz

 

Bu formül genel anlamda doktorların kullanmış olduğu bir formüldür arkadaşlar ve 3 aşşağı 5 yukarıda bu sonuçlarda boyunuzun olacağını görebilirsiniz.

 

Örneğin benim annem 160 babam 175 boyunda ve benim boyumda 175 cm. Yani anne ve babamın boyuna göre genetik anlamda boyum maksimum boyum olan 177,5 cm yakın J

 

Şimdi gelelim diğer faktörlere yani genetik dışında ektra yapabileceğimiz şeyler nelerdir nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabına.

 

Bunlardan birincisine ve en başına dünyaya geldiğiniz zamanki kilonuzu ve kaç aylık bir hamilelik sonrası dünyaya geldiğinizi koyabiliriz. Çünkü normal şartlarda bir doğum ile doğmadıysanız bu sizin boyunuzu olumsuz yönde etkileyebiliyor. Normal şartlardaki doğum 9-10 aylık bir hamilelik sonrası doğumdur ve minimum ağırlığınızda 2 – 2,5 kilo ile 3,5 – 4 kilo arasında olmalıdır. Bu sizin normal bir doğum ile doğduğunuzu gösterir. Ben mesela doğduğumda 4 kilo civarında doğmuşum ve normal bir süre zarfında doğmuşum. Sizde bunu ailenize sorarak öğrenebilirsiniz.

 

İkinci olarak beslenmeyi söyleyebiliriz , çünkü hayatımızda ki en önemli şeylerden birisi beslenmedir, Beslenme konusunda da önemli olanlar şunlardır

1 anne sütü ile beslenme çok önemlidir. Ne zamana kadar anne sütü ile beslendiğiniz sizin boyunuzda ortalama 1 cm fark olmasınıu sağlıyor. O yüzden en az 1 yıl boyunca anne sütü ile beslenmiş olmanız boyunuzun 1 cm uzun olmasını sağlayabilir.

2 ergenlik dönemindeki fast food ve benzeri zararlı hazır gıdaların çokça tüketilmesi ve dengesiz kalori alımı sizin boyunuzun kısa kalmasında büyük etkenlerden bir tanesi.

3 süt içmenin boy uzamasını tetiklemesi noktasında içerisindeki kalsiyum ve süt proteini sayesinde insülin growthe faktör dediğimiz ıgf 1 in salgılanmasını arttırdığı için boy uzamasına yardımı dokunabılıyor.

4 mutlaka vitamin ve mineral takviyesi almanız size yararlı olacaktır. Zira kalsiyum ve d vitamini birbirileri için önemli 2 önemli vitamin diyebiliriz. Bu ikisine çok dikkat etmekte fayda var.

 

Şimdi geldik üçüncü faktör olan antrenman yapmak ve egzersizlere, arkadaşlar şimdiden size söyleyelim boy uzatma egzersizi diye bir şey yok , açıkçası bir çok kişi bana ısrarla mesaj atıp hocam lütfen nasıl boyumu uzatırım söyle , boy uzatma programı yollarmısın vs gibi şeyler söylüyorlar ne kadar böyle birşeyin olmadığını söylesemde ısrarla sormaya devam ediyorlar , bende artık git hopla zıpla barfiks çek diyorum J aslında bunlar sizin bir işinize yaramıcak ama insanlara dürüst olmak doğruyu söylemek sanırım yeterli olmuyor illa ağzınızdan birşeyler duymak istiyorlar. O yüzden zaten bu bazı sitelerde boy uzatan ilaç boy uzatan program diye millete bir ton şeyi satıyorlar. Çünkü insanlarımız gerçekten bu konuda çok hassas ve çok fazla umutlular…

 

Ama ne yazıkki böyle bir şey yok arkadaşlar , sadece dolaylı yollar ile egzersiz ile boy uzatılabilir, örneğin ergenlik döneminde yapacağınız fitness tarzındaki sporlar ile testosteron ve büyüme hormonu salgılanma oranınızı arttırabilirsiniz ve bu sayede boy uzamasına ufakta olsa yardımcı olmuş olursunuz. Yani söylenenlerin aksine fitness boy uzamasını durdurmaz aksine uzamasına yardımcı olabilir.

 

Barfiks gibi egzersizler sizin anlık olarak boyunuzu uzatabilir belki , oda barfiks demirine asıldığınız zaman vücudunuzun ufakta olsa 1 cm falan esmesi ile alakalı olarak ama bu birkaç saat sonra yada ertesi gün yine aynı haline geri gelir. Sürekli bir şekilde aynı kalmaz.

 

Bununla beraber postür çalışmalarıda boyunuzu uzatmaz sadece postür çalışmaları yaparak bozulmuş olan postürünüzü düzeltirseniz boyunuz normal haline gelir, yani sizde ufak bir kamburluk varsa siz bunu düzeltince daha dik durursunuz , aslında kemikleriniz uzamaz sadece postür düzeldiği için uzun görünürsünüz o kadar.

 

Bunun dışında herhangi bir şekilde boy uzaması gibi bir şey söz konusu değil arkadaşlar, Fakat ameliyat ile kaza sonucu yada genetik olarak bir bacağı kısa olanların bacak boylarının uzatıldığını biliyorum , hiç denemedim , deneyenide görmedim fakat bu videoyu izlerseniz en azından nasıl yapıldığı konusunda ufak bir bilgi sahibi olursunuz. Ne kadar sağlıklıdır nedir ne değildir bilmiyorum sadece sizler için araştırdım ve sunuyorum J

 

 

Özgür Mustafa Geldeç Hakkında

10+ Yılın Üzerinde Fitness Antrenörlüğü ve Spor Salonu İşletmeciliği İle Sayısız Sertifika Sahibi , Marka Tescilli Patentli Türkiye'nin ilk uzaktan pt antrenörü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
FitCevap'ta okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...
© 2018 FITCEVAP · Tüm hakları saklıdır.