KİLO ALDIRICI TOZ MU YOKSA CİCİ BEBE Mİ ?

Kilo Aldırıcı Toz mu Yoksa Cici Bebe mi ?

 

Kilo Aldırıcı Toz mu Yoksa Cici Bebe mi ?

-

Selamun aleyküm fitcevap.com takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün sizlerinde merak ettiği bir konu olan gainer ve cici bebe karşılaştırmasını yapacağız inşallah.

-

Konumuza geçmeden önce benimle çalışan kişilerin değişimlerine ve yorumlarına göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girerek detayları inceleyebilirsiniz.

-

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , cici bebe ve probis videosundan sonra tartışmalı konulardan birisi olan gainer mı yoksa cici bebemi sorusu sıkça sorulan sorular arasındaydı. Şimdi hep beraber bu 2 ürünü kıyaslayıp hangisi daha iyi hangisi daha ucuz buna bakalım ve hangisini kimler tercih etmeli bunları konuşalım inşallah.

-

Öncelikle şunu bilmenizi isterimki arkadaşlar gainer markalarının içinde gainerlar yani kilo aldırıcı tozlar genel olarak %80 90 birazdan söyleyeceğim değerlere sahip, yani bazı ürünlerde birkaç farklılık olsada 3 aşşağı 5 yukarı değerler bunlar.

-

Evet arkadaşlar bilindik ve kaliteli bir marka gainerın değerlerine bakacak olursak eğer.

100 gramında

376 kalori

15 gram protein

75 gram karbonhidrat

Ve bu karbonhidratın 32 gramı şeker

Lif oranı 0

Toplam yağ oranı 1,80

Doymuş yağ oranı 0,30

Tuz oranı 0,5

-

Evet arkadaşlar şimdi ilk önce sadece bu değerleri kıyas yapacağız daha sonrada içinde ki diğer vitamin ve protein gibi değerleri detaylandıracağız.

-

Cici bebeye baktığımız zaman

100 gramında

440 kalori

4,6 gram protein

74 gram karbonhidrat

Ve bu karbonhidratın 24 gramı şeker

Fakat lif oranı 12,1 gram

Toplam yağ oranı 14,9 gram

Doymuş yağ oranı ise  7,5 gram

Tuz oranı 0,5

-

İki ürünede baktığımız zaman kilo almak isteyen bir kişiye en çok ihtiyaç olan şey karbonhidrat oranı ve kaloridir.

Gainer da da 75 gram karbonhidrat var cici bebe de de 75 gram karbonhidrat var , böyle bir eşitlik ssöz konusuyken o zaman bakmamız gereken ikinci şey bunun ne kadarının şeker olduğu.

Gainer da 75 gramda 32 gram şeker varken , cici bebe de 24 gram şeker var. Yani karbonhidrat bakımından cici bebe gainer dan iyi olmuş oluyor.

Bunun yanında lif oranı bir sporcu için vazgeçilmez bir değerdir. Gainer a bakınca hiç lif yokken cici bebe  de 12 gram lif var yani tam 12 kat daha fazla lif , bu açıdan baktığımız zamanda cici bebe önde gidiyor.

Kalori açısından bakacak olursak eğer gainer da 376 kalori varken cici bebe de 440 kalori var, yani kalori olarakta cici bebe gainerdan daha iyi diyebiliriz.

Yağ oranlarını kıyaslayacak olursak zaten gainer da yok denecek kadar az yağ var ama cicibebe de bu yağ oranı daha fazla aslında bu nedenden dolayıda biraz kalori oranı yüksek oluyor diyebiliriz ama gainera bakıncada karbonhidratın içinde ki 10 gram fazla şekerde onun kalorisini yükseltiyor diyebiliriz. Yağ olarak baktığımızda açık ara gainer daha önde olmuş oluyor.

-

Protein oranlarını kıyasladığımız zaman tabikide gainer ın protein oranı cicibebeninkinden 10 gram daha yüksek , o yüzden protein oranında da gainer daha önde gidiyor. Fakat burda unutmamamız gereken bir püf nokta var. Biz cicibebe yi kuru kuru yemediğimizden yani sütle beraber tükettiğimiz için 100 gramlık bir cicibebeye ortalama 1.5 – 2  su bardağı bir süt ilave edeceğiz. Bunun içindede toplamda 5-6 gram protein bulunmakta yani cicibebe ile beraber toplamda 10 grama yakın bir protein etmiş oluyor. Yinede gainer önde gibi görünsede bu fark cicibebeye herkesin koyduğu süt oranına göre farklılık göstereceğinzden toplam protein miktarı üzerinden bir üstünlük eklemiyoruz. Fakat protein içeriği bakımından farklılıkları birazdan göreceksiniz.

-

Şimdi buraya kadar ki olan kısım biraz kabataslak olan kısımdı. Şimdi biraz daha derinlere inip protein içerikleri ve vitamin içeriklerine göz atalım.

-

Gainerda 15 gram proteinin içinde ki amino asit profili içerisinde birçok amino asit bulunuyor ve bunların içinde de en iyi amino asit zinciri olan bcaa dan az da olsa mevcut. Fakat cicibebe de 4.6 gramlık protein oranı olduğundan süt bile ilave etsek bu değerler çok az , yani amino asit profili açısından bakıldığında da gainer çok ama çok daha iyi olmuş oluyor.

-

Vitamin içeriğine bakacak olursak eğer

Gainerin içerisinde ki toplam vitamin miktarı cicibebenin içinde ki vitamin miktarından yüksek fakat bu oran önde  fakat toplam olarak baktığımız zaman gainerin içindeki vitamin daha çok. Fakat cici bebe de ki vitamin farklılığıda gainerinkinden daha çok . Gainerda 9 10 tane vitamin çeşidi varken cicibebe de 19-20 tane vitamin çeşidi var. Yani o yüzden biz vitamin konusunda önde giden şu demeyip eşit olarak görüyoruz.

-

Bunun dışında gainerların içerisinde farklı markaların koymuş olduğu ekstra besin değerleri var bunlardan bazıları creatin oluyor bazıları glutamin oluyor bu açıdan baktığımızda da gainer bir tık daha önde gözüküyor.

-

Şimdi buraya kadar içerik kıyaslaması yaptık birde bunların fiyalarını kıyaslarsak eğer arkadaşlar ,

Ne çok iyi bir marka ne de çok kötü bir markadan bahsetmiyoruz ortalama iyi kalitede bir marka Gainerın 5 kilosu 250-300 tl arasında değişiyor. Yani kilosu 50-60 tl. Cicibebenin kilosu ise ortalama 8-10 tl arası yani aralarında gerçekten çok ciddi fark var. Bu ciddi fark ise ürünlerin kullanım amaçlarına göre farklılık gösterecek elbette birazdan onlarıda açıklayacağım inşallah.

-

Şimdi geldik bu ürünlerin kullanım kıyaslamasına , arkadaşlar bu iki ürünün kullanım amaçlarının bazı ortak noktaları ve bazı ayrı noktaları var. Ortak noktalarından birisi , iki ürünüde normal şartlarda kalori alımını yüksek tutmak için kullanabilmek. Yani bir kişi kalori açığını kapatmak ve fazla kalori almak amaçlı bu ürünlerin ikisinide kullanabilir. Ayrı noktaları ise ürünlerin kana karışma sürelerinin farklı olmasıyla beraber spor öncesi sonrası kullanımlarının ayrı olması. Yani bir kişi antrenmandan hemen önce cicibebe yiyip antrenmana gidemez çünkü cicibebenin kana karışma süresi ve midede hazmetme süresi gainerdan daha uzun bir süredir. Aynı şekilde antrenmandan hemen sonrada cicibebe yiyemezsiniz çünkü antrenmandan hemen sonra ortalama ilk 40 dk içinde ufak ufak protein karbonhidrat vs almanız gerekiyorsa eğer ,cicibebe nin kana karışma süresi ve midede hazmedilme süresi zaten en az 1 saati bulur heralde 1 saat değilse bile gainerdan daha uzun bir süre olduğu garantidir.

-

Çünkü gainer işlenmiş olduğundan kana karışması çok daha hızlı olacaktır. Zaten bizim bu ürünleri toz olarak kullanma nedenimiz kana hızlı karışıyor ve pratik olmasıdır.

-

O yüzden eğer siz bunu antrenman öncesi ve sonrası bir ürün olarak kullanacaksanız gainer bu konuda daha önde olacaktır.

-

Şimdi gelelim son noktaya cicibebe ve gainer hangi durumlarda kim tarafından kullanılmalıdır sorusunun cevabına.

-

Eğer ki maddi durumunuz yok ise ve aileniz supplement kullanmaya karşı ise ve siz kilo almak istiyorsanız gözünüz kapalı almanız gereken tek şey cicibebedir. Çünkü gainerdan daha yüksek olarak artılarına baktığımız zaman , kilo almak isteyen bir kişi için en önemli olan besin değerleri olan kalori , karbonhidrat , lif değerleri gainerdan daha yüksek ve şeker oranının gainerdan daha az olmasıda güzel bir durum.

-

Bunun dışında eğer ki maddi durumunuz iyi ise ve siz antrenmandan önce sonra olarak bir kullanım gerçekleştirecekseniz o zaman gainer almanız daha mantıklı çünkü kana karışma süresi olsun içerisinde ki amino asit profilleri olsun çok önemli etkenler. O yüzden gainer her zaman sizin için daha iyi olabilir.

-

Benim önerim ise antrenmandan önce ve sonra gainer kullanımı yapılabilir tabi bunların zamanları farklıdır diğer videolarımda bulabilirsiniz. Antrenman dışında ki saat dilimlerinde ise cicibebe yiyebilirsiniz. Böylelikle daha çok verim almış olursunuz.

-

Evet arkadaşlar bir videonun daha sonuna geldik , eğer bu video size yararlı olduysa lütfen kanalıma abone olup videoları beğenmeyi ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

-

Eğer ilerki zamanlarda atacağım videoları merak ediyorsanız zil butonuna tıklayarak bildirimleri açabilir ve böylece attığım tüm videolardan anında haberdar olabilirsiniz.

-

Kafanıza takılan sorular varsada www.fitcevap.com a girip soru sor bölümünden sorunuzu sorabilir yada Google play uygulaması üzerinden fitcevap uygulamasını indirip soru sor bölümünden sorunuzu sorabilirsiniz.

-

Ayrıca çekmemi istediğiniz kıyaslama videolarını ve ya bilgi içerikli videoları yorum kısmına yorum olarak bırakırsanız ilerki zamanlarda o videolarıda çekmeye çalışırım J

-

Bir sonraki videoda görüşmek üzere Esselamu Aleyküm Ve Rahmetullah.

 

Bu makale 2110 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.