FITNESS VE BOY UZAMASI

 FITNESS VE BOY UZAMASI

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

FITNESS VE BOY UZAMASI

Bugün fitness ve boy uzaması konusunu inceliyoruz. Çoğu ebeveyn genc yaştaki cocuklarını spor salonlarına yollamaktan kaçınıyorlar neden mi ?   “aman oğlum yaşın daha genç boyun kısa kalır “ gibi bahaneler yüzünden tabikide.

Fitness günümüzde hızla yayılan bir spor branşı olmasına rağmen daha tam anlamıyla kuştaktan kuşağa aktıralamadığı için bu tarz düşünceler ortaya çıkıyor. Bu düşüncelerin ortaya çıkmasının sebebi ise tamamen “kıllar ve kas gelişimi” makalemde anlattığım gibi kulaktan dolma ve görülenlerin yanlış algılanması ile alakalı. Görünenler ne peki ? şu andaki ebeveynlerin çoğu 60 – 70 kuşağında doğup büyümüşler o zamanlar fitness “ f “ si bile bilinmezken halter sporu bilinirdi. Şu anda bakıldığında çoğu halterci , aynı olmasada fitnesse benzer bir şekilde düz bar ile ağırlık kaldırmakta. Sonuç olarak kişinin beynindeki düşünce “tamam işte bak buda ağırlık kaldırıyor diğerleride agırlık kaldırıyor bunların boyları kısa olduğuna göre sizinde boyunuz kısa kalır gitmeyin” evet mantık tamamen böyle işliyor ama aslında tamamıyla mantıksız…

 

Mantıksız olan tarafını açıklayalım. Halter sporunda yapılan agırlık kaldırma hareketi tamamen bele bacaklara ve omura yük bindirilerek yapılıyor. Bu şekilde yapılan hareketlerde boy uzaması elbetteki yavaşlayacaktır. Coğu haltercinin boyunun kısa olması ise küçük yaşta bu işe başlamalarından kaynaklanmaktadır. Peki ya fitness ? fitness ta o tarz hareketler tamamen profesyonel sporcular tarafından belirli zaman dilimlerinde yapılır. Normal bir sporcu fitness antrenmanlarında genelde ayakta çalışmaz ve eğilmez – makinalar yardımı ile oturarak antrenmanını yapar. Ayrıca belimizde sehpalar yardımı ile düz bir zemine yaslanır. Hareket bu şekilde ortaya konulur. Yani bel bölgesine omurlara herhangi bir yük bindirilmez.

 

Ayrıca mademki gördüklerinize inanıyorsunuz size hazırlamış olduğum şu resmi göstermek istiyorum. Karar sizin bu aşağıdaki isimler daha spora 13 14 yaşında başlamış ve dünyanın agırlıgını kaldırarak bu hale gelmıs şampiyon sporcular. Boylarına bakarsanız hepsının boyu uzun. Ayrıca bunlar sadece 4 ornek.  Bunun gibi yüzlerce örnek bulabılırsınız… 

SON OLARAK SUNUDA BELIRTMEK İSTERİM Kİ FITNESS ILE BOY UZATMA ANTRENMANLARI DA YAPABILIRSINIZ. 

 

Bu makale 504 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.