Protein tozu kullanmak şart mı?

Öncelikle protein tozunun içinde hormon yoktur ! Bazen haberlerde orda burda gördüğümüz şunu kullandı şu oldu tarzında şeylere inanmayınız. Protein tozları ve takviye besinler doğru kullanımlarda size zarar vermez…

Protein tozu kullanmak şart mı?

Supplementlerin ilk kullanımı ikinci, hatta birinci dünya savaşına kadar uzanır. İlk üretenlerin Almanlar olduğu söylenir. Asker cephededir. Cepheler yerleşim yerlerine uzaktır, yiyecek sevkiyatı zordur. Asker için yiyecek hem onun en temel besin ihtiyacını karşılayabilmeli hem de kolay taşınabilir olmalıdır. Asker cephede, bizim pazardan aldığımız gibi torbalar dolusu yiyecek taşıyamaz. Küçük, hafif ve etkili olmalıdır. Öyleyse vücuda en faydalı besinler alınıp sıkıştırılmalı, faydasız veya az oranda faydalı kısımlar atılmalıdır. Bu şekilde supplementler ilk olarak cephedeki askerler için üretilir. Günümüzde de NASA tarafından, uzaydaki astronotlar için gerekli besin ihtiyacını karşılayacak, az yer kaplayan ama etkili ve aylarca uzayda kalacak olan astronotların ihtiyacını karşılayacak özel besinler üretilip kullanılmaktadır.

1- Protein tozu gereklimidir ???
Şimdi protein tozu kullanımı şu açıdan gereklidir. Günlük protein ihtiyacınız çok fazla ise -ki bu kiloyla orantılanmıştır. Gün içinde alacağınız proteini yiyeceklerden almanız biraz zorlaşacaktır. O yüzden yiyeceklerden aldığınız proteini hesaplayıp geriye kalanını da protein tozlarından almanız mantıklı olacaktır. Değişik supplementlerden örnek verecek olursak , örneğin Creatin günlük 5 gram Creatin almanız için günde yaklaşık 3-5 kg kırmızı et yemeniz gerekir. Peki kim 3-5 kg kırmızı et yiyebilirki ? Hadi yediniz kolesterolünüz tavan yapar ve cebinize de maddi anlamda zarar sağlar.. O yüzden protein tozları supplementler gereklidir. Ayrıca iş hayatınız çok yoğundur yemek yiyecek zamanınız olmuyordur. 1 protein shake yapıp yanınızda taşımanız sizin için çok kolaylık sağlayacağına emin olabilirsiniz.

Şimdi hala derseniz ki ben gerekli proteini yiyeceklerden alıyorum. İşte burda şu olay devreye giriyor, antrenmandan önce ve sonra sıvı protein alarak kana karışmasını hızlandırıyoruz. Antrenmandan sonra aldığımız protein bizim işimize çok yarıyor. Antrenmandan sonra direk yemek yiyemeyiz. Çünkü direk yemek yediğimiz de yediğimiz yemeğe göre hazmetme süresi değişiklik gösterse de ortalama 30 dk ile 2 3 saat arası bir süre geçmesi gerek buda bize yaramaz. Antrenmandan 1 – 1.5 saat önce yemek antrenmandan sonra 1 protein shake ardından 40 dk 1 saat sonrada yemek tüketmeliyiz.

Maddeler halinde kısaca şunları diyebiliriz
Antrenmandan sonraki ilk 30 dk içinde protein ihtiyacımızın bir bölümünü karşılamak için protein tozu gereklidir.
Çalışma temposunda yemek yemekte zorlanan insanlar için protein tozu gereklidir.
Protein ihtiyacımızı tam olarak karşılayamıyorsak protein tozu gereklidir.
Ekonomik duruma göre bazen yumurtanın fiyatı tavan yaptığında protein tozu ucuz olursa gereklidir.
Normal gıdalardan alamadığımız amino asitleri alabilmek için protein tozu gereklidir.

Özgür Mustafa Geldeç Hakkında

10+ Yılın Üzerinde Fitness Antrenörlüğü ve Spor Salonu İşletmeciliği İle Sayısız Sertifika Sahibi , Marka Tescilli Patentli Türkiye'nin ilk uzaktan pt antrenörü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
FitCevap'ta okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...
© 2018 FITCEVAP · Tüm hakları saklıdır.