KARDİYO NEDİR ?

KARDİYO NEDİR ?

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

Bugünkü yazımda yine çoğu soru işaretlerinden olan kardiyo ? ne kadar kardiyo yapmalıyım ? neden kardiyo yapmalıyım ? kardiyo kas kaybına yol açarmı ? sorularına cevap olacak bir makale... Makalelerimi genelde kısa tutuyorum çünkü; çok fazla bilimsel bilgi yerine herkesin anlayacağı türden kısa , net sonuç ve öneriler vererek kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışıyorum.

 

Kardiyo nedir ?

Vücuttaki istenmeyen yağları yakmak amaçlı belli bir tempoda , kalp ritmimizin normalin üstünde yüksek seyirlerde olduğu egzersizlere diyoruz... Bunlara örnek verirsek koşu , yüzme , ip atlama , kürek çekme , bisiklet sürme gibi egzersizler. Bunlar en çok bilinen kardiyo egzersizleri arasında yer almaktadır.

Neden kardiyo yapmalıyım ?

Vücüdumuzdaki istenmeyen yağları yakmak ve forma girmek için kardiyo yapmak işimizi kolaylaştıracaktır. Unutmayınki yağlar kardiyo egzersizleriyle gider , mekik çekmek sadece o bölgeyi sıkılaştıracaktır...

Ne kadar kardiyo yapmalıyım ?

Vücudumuzdaki yağ yakma enzimleri egzersize başladıktan sonraki 10 dakikadan sonra çalışmaya başlar ve 10 dakikaya kadar yapılan hareketler (koşu , ip atlama , bisiklet sürme , kürek çekme vs ) karbonhidrat yakmanızı sağlar. Bu zaman içinde depoladığınız yağları yakmadan spor yapmış olursunuz -ki bu pek yararlı olmaz. Kardiyo çalışmalarından netice almak için haftalık en az 25-30 dakika düzenli egzersiz yapmalısınız. Hızlı yağ yakımını sağlamak ve yağlardan kurtulmak istiyorsanız kendinize haftalık egzersiz programı yaparak bir gün dinleniyorsanız bir gün kardiyo egzersizi yapıp ertesi gün tekrar dinlenip bir gün arayla kardiyo yapmanızı tavsiye ederim. Tabiki bu kişiden kişiye değişiklik gösterir...

Çok fazla kardiyo yaparsam sonuç ne olur ?

Antrenmanlarla ilgili yapılan ve düşünülen büyük yanlışlardan biride herkesin kafasında şunun olması. Ağırlık çalışması "büyütür" kardiyo antrenmanları "küçültür". Ağırlık kaldırmakta sizi zayıflatabilir fakat kardiyo antrenmaları sizi gerçekten inceltir. İnce görünmek isteyen birisi kardiyo antrenmanlarına yönelirken ağırlık antrenmanı yaparakta sizin güzel görünmenizi sağlayacaktır.

Çok fazla kardiyo antrenmanı yapmanız ise vücuttaki yağ oranını negatif yöndede etkileyebilir. Bu nasıl mı olur ? işte şöyle. Yağların yakılması kasların yoluyla olur. Kaslarınızı kaybederseniz metabolizmanız yavaşlar. Kas dokularınızı çalıştırdıkça damarlarınızda açılacak ve yağ dokularının arasına damarlar yavaş yavaş aralardan yağ dokularını yararak açılmaya başlayacak. Böylece yağ dokuları daha hızlı parçalanmış olacaktır. Ne kadar çok kas sahibi olursanız o kadar hızlı bir metabolizmaya sahip olmanızı sağlar ve buda daha fazla yağ yakmak anlamına gelir.

Sonuç ve önerilerim :

Kilolu biriyseniz ve önceliğiniz yağ yakmak ise :

5 dk streching hareketleri ardından

50-70 dk arası kardiyo antrenmanı ( tek bir egzersiz değil bisiklet kürek koşu vs olabilir yada HIIT antrenman sistemi dediğimiz kaba taslak olarak ; 3 dk koşu 2 dk hızlı yürüyüş 5 dk hızlı koşu 3 dk yürüyüş şeklinde yada bisiklette aynı şekilde hızlı yavas cok hızlı normal şeklinde )

15-20 dk'da ağırlık antrenmanı ile vücudun belirli bölgelerini yada her bölgeyi hareketlendirmek ve sıkılaştırmak hafifte olsa kas yapmak amaçlı çalışmalısınız.

Zayıf biriyseniz ve önceliğin kas yapmak ise :

5 dk streching hareketleri ardından

40-50 dk arasında bir yogun agırlık antrenmanı yapıp

5 dk normal tempo bisiklet yapıp bitirebilirsiniz (amaç kan dolaşımını sağlamak)

Hafif yağlı ve önceliğiniz hem kas yapıp hem yağlardan kurtulmak ise :

5 dk streching hareketleri ardından

10 dk normal tempo bisiklet sonrasında

40 dk'lık yoğun bir ağırlık antrenmanı sonrası

30 dk'lık bir kardiyo antrenmanı

Sizin için ideal olacaktır.

Yada antrenman yapmadığınız günler uzun süreli yoğun bir kardiyo idmanıda size çok fayda sağlayacaktır.Bu konularla alakalı geniş bilgiyi daha sonra paylaşacağım burdaki konumuz sadece çok fazla kardiyo yaparak çok fazla yağ yakacağınızı sanmayın.

 

ÇOK FAZLA KARDİYO ÇOK FAZLA YAĞ YAKMAK DEĞİLDİR !

 ÇOK FAZLA KAS KAYBI VE AZ YAĞ YAKMAK DEMEKTİR....

 

Bu makale 876 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.