SOL KOLUM DAHA KÜÇÜK NE YAPMALIYIM

SOL KOLUM DAHA KÜÇÜK NE YAPMALIYIM

 

Selamun Aleyküm fitcevap.com takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün yine sizlerle beraber sık sorulan sorulardan bir tanesi olan sağ kolum sol kolumdan daha büyük neden ? konusunu konuşacağız.

-

Konumuza geçmeden önce arkadaşlar benimle çalışan kişilerin değişimlerine göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girip detayları inceleyebilirsiniz.

-

Ayrıca bu videonun şimdiden size faydalı olacağını düşünüyorsanız beğen butonuna tıklamayı unutmayın.

-

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , ben 10 senenin üzerindeki antrenörlük kariyerim boyunca bu soruyu sanırım binlerce kez duymuşumdur ve bu sorunun binlerce öğrencimde deneyimleyip gözlemlediğim çözüm yollarını sizlere anlatacağım inşallah.

-

Öncelikle şunu belirtelim arkadaşlar , dünyada ki tüm hayvanlarda ve insanlarda vücudun bir tarafı ile diğer tarafı %100 olarak birbirine eşit değildir. Aynaya dikkatlice bakarsanız sağ gözünüz ile sol gözünüz bir değildir. Yani bu sadece sizde olan bir durum değil her insanda olan bir durumdur.

-

Peki bu kas dengesizliği dediğimiz olayın nedenleri nelerdir ?

-

Birincisi Hastalık sebebiyle oluşan simetri bozuklukları, bunları sıralayacak olursak eğer ,

1-      Kronik ağrılar

2-      Omurgada ki bozukluklar, yani skolyoz vs gibi rahatsızlıklar

Bu sebeplerden, toplumda en çok görülen skolyozdur bazen çok net farkedilebilir bazende farkedilemez o yüzden bu işin uzmanı bir doktora görünmekte yarar var.

-

İkinci olarak fizyolojik doğal sebepleri sıralayabiliriz. Bunlarda şu şekildedir.

1-      Tek taraflı güç gerektiren sporlar ( mesela bilek güreşi tenis golf vs gibi tek kol ile yapılan güç sporları) Özellikle bilek güreşinde bu olay çok net farkedilebilir.

-

2-      Tek taraflı baskın kol yüzünden dolayı asimetrik durum, yani bir kolunuzun diğer kolunuza oranla daha çok kullanılması ve baskın olmasından dolayı diğer kolun daha zayıf ve güçsüz olması durumu.

-

3-      Egzersizlerin doğru yapılmamasından kaynaklı olarak ortaya çıkan asimetrik durum.

 

-

Evet arkadaşlar bu sebeplerde bizi en çok alakadar eden durum ise daha çok egzersizlerin doğru yapılmaması durumu. Eğer ki siz tenis gibi tek taraflı güç gerektiren bir spor yapmıyorsanız, bu sorun genel olarak hem tek kolun baskın olmasından hemde egzerizlerin doğru yapılmamasından kaynaklı olabilir.

-

Bu durumda yapmanız gerekenler ise şunlardır.

1-      Egzersizleri ağır çalışıp yanlış formda yapmak yerine hafif kilolar ile egzersizlerin doğru formlarını tam olarak kavrayın ve hareketleri yanlış yapmayın. Hareketlerin doğru formlarını tam olarak kavradıktan sonra kilo arttırımına gitmeniz daha faydalı olacaktır.

-

2-      Egzersizleri yaparken bir tarafa daha fazla güç vermeyin, belki siz bunu anlamıyor olabilirsiniz,o yüzden siz örneğin bench press yaparken her iki kolunuza verdiğiniz itiş gücüne odaklanın ve eşit bir şekilde itmeye özen gösterin. Zira eşit bir şekilde yapmadığınız zaman bir göğsünüz diğer göğsünüzden daha farklı görünebilir.

-

3-      Gün içerisinde, eğer sürekli sağ kolunuzu kullanıyorsanız ufak ufak sol kolunuzuda kullanmaya gayret gösterin. Örneğin bir kitap yada evrak taşırken sol kolunuzu kullanın , bir yerden bir şey alırken sol kolunuzu kullanın. Böylece sol kolunuzuda gün içinde çalıştırarak tembellikten kurtarmış olursunuz.

-

4- Eğer ki sağ kol ile sol kol arasında ciddi bir kas dengesizliği söz konusu ise bu durumda yapmanız gereken zayıf ve güçsüz olan kolunuz ile daha çok tekrar yapmanız olacaktır. Örneğin dambıl curl hareketinde sağ kol ile 10 tekrar yapabiliyorken sol kol ile 8 tekrar yapıyorsanız. Sağ kol ile tekrar sayısını tamamladıktan sonra sadece sol kol ile 3-5 tekrar ekstra hafif bir kilo ile yapabilirsiniz. Böylece aradaki farkı zamanla kapatabilirsiniz.

-

Bu noktada dikkat etmeniz gerekenler ise sağ kolunuz ile tekrar sayısını tamamladıktan sonra elinizdeki ağırlığı yere bırakmayın çünkü sol kolunuza ağırlık aldığınızda omurga sağlığı açısından en azından her iki taraftada birbirine yakın kilolar olması önemlidir.

-

5- Kol dengesizliklerinde genel olarak bar hareketleri yerine her iki kolunuzda ağırlık olabilecek egzersizleri tercih edin yani hammer curl , dambıl curl vs gibi. Bu da bir nebze işinize yaracaktır.

-

Evet arkadaşlar bir videonun daha sonuna geldik bu videomda sizlere kas dengesizliği nedenlerini ve çözüm yollarını anlattım, eğer bu video size yararlı olduysa lütfen videonun hakkını vermek için kanalıma abone olup videoyu beğenmeyi unutmayın.

-

Ayrıca ilerki zamanlarda atacağım videoları merak ediyorsanız , kanalıma abone olduktan sonra zil butonuna tıklayarak attığım videolardan anında haberdar olabilirsiniz.

-

Esselamun Aleyküm ve Rahmetullah

Bu makale 394 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.