YAZ AYLARINDA SPOR SALONU SEÇİMİ NASIL OLMALI

YAZ AYLARINDA SPOR SALONU SEÇİMİ NASIL OLMALI

 

Spor Salonunda Klima Olur mu ?

 

Selamun aleyküm fit cevap.com takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün sizlere yaz aylarında spor salonlarında klima olması gerekir mi gerekmez mi sorusunun cevabını vereceğim inşallah.

Konumuza geçmeden önce arkadaşlar benimle çalışan kişilerin vücut değişimlerine bakmak isterseniz www.uzaktanpt.com’ a girerek detayları inceleyebilirsiniz.

Öncelikle arkadaşlar türkiyede spor salonu açarken içerinin yaz aylarında veya kış aylarında şu kadar derece olacağına dair bir kural yok araştırdım fakat göremedim, aslında olması gerekiyor , yurtdışında böyle bir şart olduğunu biliyorum. Yani yaz aylarında içerinin sıcaklığı ve kış aylarındaki sıcaklığı hususunda belli kıstaslar konmuş. Peki bu kıstaslar gerçekten bizim işimize yarıyor mu bunu inceleyelim.

Şimdi arkadaşlar yaz aylarında mesela ben mersin gibi sıcak bir şehirde yaşıyorum ve burası çok nemli bir memleket inanın bana gölgede bile sırılsıklam terlersiniz , artık suyun içine girsek orda bile terlicez heralde o derece sıcak. Şimdi durum böyle olunca insanların spor salonlarında spor yapmasıda zorlaşıyor. Peki neden ? Arkadaşlar sıcak ne kadar fazla olursa sizin antrenman performansınız düşecektir bununla beraber zaten yaz aylarında iştahınız pek olmayacağından dolayı yetersiz bir beslenmenizde olduğundan antrenmanda da sıkıntı yaşarsanız çok daha büyük problemler ortaya çıkacaktır. Ayrıca spor salonunda antrenman yaparken nefes alış verişinizde zor olacaktır. Bakın benim spor salonum 3 katlı ve bodrumda değil yani giriş kat ve üstü olarak düşünün. Boydan boya hertarafı cam pencere ve boyum kadar pencereler mevcut. Yani salon şu anda belkide mersinin en havadar ve ferah salonu diyebilirim. Ama ben bu salonda olmama rağmen bile eğer ki klimaları açmazsam sırılsıklam terliyorum arkadaşlar aynı şekilde ögrencılerımde oyle . Yani öyle pencereler var hava gelir falan filan diye düşünmeyin hava geliyor evet ama bildiğiniz sıcak hava geliyor dahada bunaltıcı bir durum oluyor. O yüzden spor salonlarında klima şarttır arkadaşlar. Bazıları diyor ki , e insanlar hasta olur falan fılan , yahu arkadaş sen içeriyi buz gibi yaparsan evet hasta olur ama içerinin sıcak havasını kırarsan hiçbirşey olmaz. Bu konuda benim yaptığım araştırmalara göre dereceler şunlar. Kardiyo yapılan bölümde klima yerine vantilatör tarzında havalandırmalar olması daha avantajlı zira kardiyo bölümünde zaten insanlar terlemeye ve yağ yakmaya çalışıyorlar bu bölümün çok soğuk olma şartı yok 27-28 derece olsa idealdir. Ağırlık çalışılan bölüm ise insanların performanslarının en iyi olması gerektiği bölüm olduğundan minimum 25 maksimum 27 derece idealdir. Sadece mekik gibi egzersizlerin çalışıldığı bölüm ise minimum 26 maksimum 28 derece olması yeterlidir arkadaşlar. Ayrıca klimaların üfleme bölümlerini yukarıya doğru çevirirseniz klimanın soğuk havası yukardan dağılarak aşşağı ineceğinden dolayı insanları hasta etmez yani direk yüzlerine veya vücutlarına vurmaz. Bununla beraber yeni teknoloji klimalar ile içerinin havasının kurumamasını sağlayabiliyoruz. Ben kendi salonumda 3 kattada bu dereceleri sağlıyorum ve içerinin havasıda kurumamış oluyor çok rahat spor yapabiliyorlar.

Bunu dinleyen spor salonu sahipleri varsa onlarada şunu diyebilirim benim salonum 600 mt2 ve 3 tane klima işimi görüyor tanesi 8 bin tl den 24 bin tl para ediyor ve inverter klimalar olduğundan daha az elektirik harcıyorum. Salon tipi klımalar hem daha cok elektırık harcıyor hemde tek bır yere koyma sansınız olduğundan yeterlı gelmeyebılıyor o yüzden 3 farklı klımayı farklı yerlere koyarak salonu komple rahatlatabılıyorum.

Evet arkadaşlar bu videoda buraya kadardı eğer videoyu beğendiyseniz beğen butonuna basmayı ve hala abone degılsenız abone olmayı unutmayın.

Eğer gittiğiniz salondaki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa ve benimle çalışan kişilerin vücut değişimlerine bakmak isterseniz benim fotoğrafıma tıklayarak www.uzaktanpt.com ‘ u inceleyebilirsiniz.

Esselamu aleykum ve rahmetullah.

 

 

Bu makale 446 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.