SPOR YAPARKEN ÇABUK YORULUYORUM | OKSİJEN VE FİTNESS

Spor Yaparken Çabuk Yoruluyorum | Oksijen ve Fitness

Bugünkü makalemiz oksijenlerin kaslarla olan ilişkisi hakkında olacak.

Kaslarınız tam anlamıyla gelişmiyor mu ?
Sürekli kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz ?
Gücünüz yerinde değil mi ?
Sabah kalktığınızda kendinizi dinç hissetmiyor musunuz ?
Evet bunların büyük bir kısmı oksijenden kaynaklı oluşuyor. Şimdi bunları kısa ve öz bir şekilde inceleyelim.

Oksijen insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için vazgeçilmezdir. Enerji üretiminde oksijen büyük rol oynar. Solunum yoluyla vücuda girer ve akciğerde hava keseciklerine ulaşır ordan kılcal damarlardaki zara doğru yol alır ve kana karışır. Buraya kadar hiçbir bölünmeye ugramayan oksijen buradan sonra kanda ve alyuvarlarda ki hemoglobin adlı proteine bağlanarak taşınır. Dolaşım sistemiyle dokulara ulaşır ve hücrelerde kullanıma hazır olur. Ayrıca dünyada Atmosferde %21 oranında oksijen bulunmaktadır. Hacim olarak %99 ağırlıkca %20.9 oksijen ihtiva eder. Suyun içinde ortalama %89 oksijen bulunur ayrıca oksijen serbest halde havada suda toprak içindede bulunmaktadır.

İnsan vücudunundaki oksijen miktarı çok fazla uçuk aralıklarda değişiklik göstermez. Vücudumuzla yapıtgımız aktiveteler durumunda oksijen ihtiyacını vücudumuz ona göre ayarlar. Bunu sağlayan ise taşikardidir. Örnek verecek olursak eğer fitness yada bodybuilding yaparken yani kas gücü gerektiren aktiveteler yaptığımız sırada nabzımız artar ve bu sayede enerji ihtiyacı ortaya cıkar. Kaslara yeterli miktarda oksijen gitmesiyle bu enerji ihtiyacı karsılanır. Cunku kandaki oksijen miktarı ne kadar çok ise kan akımı o kadar hızlanır. Bu sadece vücut geliştirme antrenmanlarında değil normal kardiyo antrenmanlarındada ortaya çıkmaktadır. Kardiyo antrenmanlarında nabız git gide yükseldiğinden vücut enerjiye ihityac duyacaktır.

Peki ya kalbimiz sadece bu durumlardamı daha çok atmaya başlıyor ?

Kas gerektiren işlerde : fitness – bodybuilding
Kardiyo antrenmaları
Aşk 
Cinsellik
Heycan
Korku
Sinir anı kavga
Sigara
Alkol
Kafein türevleri (kafein vs)
İlaçların bazıları (astım ilaçları ventolin vs)
Evet yukarıda saydığımız durumlarda oksijen ihtiyacımız çoğalıyor. İnsan vücudundaki oksijen miktarının aralıklarının çok uçuk olmadığını söylemiştik bu durumlarda taşikardinin devreye girdiğinide söylemiştik peki ya taşikardi nedir ?

TAŞİKARDİ : Kalp ritminin dinlenme sırasında ulaşacağı üst sınırı aşmasıdır. sinüs taşikardi ise fizyolojik bir durumdur. Yani yukarda dediğim gibi günlük aktiviteleri gerçekleştirirken vücudu buna göre ayarlar. Yapılan aktivite duyulan heyecan yaşanan sinir kavga içilen kafein içerikleri vs beyine verilen sinyaller doğrultusunda beyindeki sinirleri uyarır ve buda kalp ritmini hızlandırır. Ama kalp ritmi hızlanması tüm etkinliklerde farklı şekillerde tepki verir.

Şimdi gelelim kaslarla olan bağlantısına. Dokulara ulaşan oksijen miktarını azaltan durumlarda hipoksi yani oksijen yetmezliği adı verilen duruma yol açar. Hipoksi ne kadar uzarsa sonuçlarıda ağır olabilir. Vücudumuz ağır çalışmalar sonucunda kas kütlesinin hareket etmesi halinde kasılma ve gerilmelere sebep olur bununla beraber artan kalp ritmi artısı sonucunda enerji ihtiyacı ortaya çıkar. Vücut enerjiyi bir şekilde glikojen depolarından almaya çalışırken bunun yanında mutlaka oksijene ihtiyaç duymaktadır. Oksijenle beraber kanda dokulara  ulaşması gereken glikozlar karaciğerden kaslara glikojen olarak depolanır ve kas rahatlar. Dinlenme halinde bile kaslarda bir gerilim vardır buna kas tonusu adı verilmektedir. Kas yorgunluklarının nedenleri uzun süreli kasılmalardır. Bunu göz önünde bulunduracak olursak eğer sürekli kas çalışılması dinlenirken bile kasların neden gergin olduğunu açıklar. Kasılma ve esneme durumlarındaki bir kasa bir dakika süreyle besin yada oksijenin gelmemesi kasta yorgunluğa sebep verir. Bu durum glikozun oksijeni alamayıp glikojene dönüşmemesi ve daha sonrasında kaslara ulaşmamasıyla beraber oksijensiz ortamda laktik asite donüşmesiyle açıklanabilir. Dinlenme aşamasında kaslarda biriken laktik asit hücrelerde uzaklaşır ve yorgunluk hissi yavaşça azalır. Örnek verecek olursak eğer yaptığımız ağır antrenmanlar sonrasında vücudumuzda laktik asit birikmesini istemiyorsak eğer. Açık ve temiz bir havada antrenmandan sonra hemen 100 mt yada aralıklarla 3 kere 100 mt depar atarak kalp ritmimizi hızlandırıp havadaki temiz oksijeni vücudumuza alıp kanımızdaki glikozun laktik aside dönüşmesini engelleyebiliriz. Böylelikle kaslarımızda laktik asit oluşumu daha az gerçekleşir hatta çok aza iner.

Son olarak size vereceğim tavsiyelerim şunlar olacaktır.

Oksijensiz bir salonda antrenman yapmayın ! ( bodrum kat yada çok havasız salonlarda asla antrenman yapmayın. Bodrum kat salonlarda havalandırma olsa bile bunun size bir faydası olmayacaktır.)
Antrenmandan sonra kardiyo mutlaka yapın kısa süreli 10 – 15 dk lık bir koşu yada yürüyüş

Bu makale 891 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.