İFTARDAN ÖNCEMİ YOKSA SONRAMI SPOR YAPMALIYIM

İFTARDAN ÖNCEMİ YOKSA SONRAMI SPOR YAPMALIYIM

 

Selamun aleyküm fitcevap.com takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün yine sizlerle beraber ramazan ayında spora iftardan önce mi gitmeliyim yoksa sonramı gitmeliyim konusunu konuşacağız.

-İFTARDAN ÖNCEMİ YOKSA SONRAMI SPOR YAPMALIYIM

Biliyorsunuz ki arkadaşlar ramazan ayı bazen sıcak dönemlere denk gelebiliyor ve uzun süreli bir açlık söz konusu oluyor bu durumda antrenman zamanını kişilerin vücut yapıları hedefleri ve istekleri doğrultusunda planlamaları gerekiyor.

-

Benim yıllardır yaptığım ve binlerce öğrencimede tavsiye olarak söylediğim şeyleri sizlerede söyleyeceğim. Bu arada arkadaşlar benimle çalışan öğrencilerin değişimlerine bakmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girmeyi unutmayın.

-

Şimdi gelelim konumuza Bu durumda hedefleri 3 e bölebiliriz. Bunlardan birincisi yağ yakma hedefi olan insanlardır.

Eğer yağ yakma hedefiniz var ise iftardan 1 saat – 1.5 saat önce ufak bir kardiyo antrenmanı ve ufak bir vücut geliştirme antrenmanı yaparsanız yağ yakımınızı maksimuma çıkarabilirsiniz. Bunun nedeni ise vücutta ki insülin seviyesinin düşük büyüme hormonu seviyesinin yüksek olması ve uzun sureli bir açlık sonrası yapacağınız antrenman ile yağ yakımınızın daha hızlı olmasıdır.

-

Yalnız burda dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi , uzun süreli bir açlık olacağından dolayı eğer ki baş dönmesi göz kararması gibi bir durum söz konusu olursa hemen antrenmanı bırakmalısınız. Çünkü her insan bu kadar açlık sonrası spora dayanamayabilir. Ayrıca iftardan önce spor yapacaksanız bunu ağır bir antrenman şeklinde değil hafif bir antrenman şeklinde yapmalısınız. Çünkü zaten ufak tefek yaptığınız antrenman bile sizde fazlasıyla yağ yakımına sebep olacaktır.

-

İkinci olarak , hedefi fitness ı sadece spor yapmak amaçlı sağlıklı kalmak amaçlı yapmak isteyen arkadaşlar ise eğer ki fazla yağları varsa iftardan önce 20 30 dakikalık ufak bir kardiyo antrenmanı yeterli olacaktır. Fazla yağları yoksada İsterlerse iftardan sonrada yapabilirler.

-

Üçüncü olarak hedefi kilo almaya yönelik olan kas gelişimine yönelik olan arkadaşlarımız. Bu arkadaşlar ise iftarı açtıktan ortalama 1-2 saat sonra spora gitmeleri onlar için mantıklı olacaktır. Çünkü zaten uzun sureli bir açlık söz konusu, üstüne birde aç karna antrenman yapmak çok mantıklı bir davranış değil , zira yağ oranları zaten düşük olduğundan vücudu bu şekilde yıpratmaya gerek yok. Burda önemli olan ise kilo almak isteyen arkadaşların gerçek ana öğünlerini yani sağlam dediğimiz o ana öğünü antrenman sonrasına bırakmaları ve iftarda vücuda ve mideye çok fazla yük bindirmemeleridir.

-

Evet arkadaşlar yine bir videonun sonuna geldik , bu videoları sizler için büyük bir emek ile hazırlıyorum, eğer bu videolar size yararlı oluyorsa lütfen videoyu beğenmeyi kanalıma abone olmayı ve videolardan haberdar olmak içinde zile tıklayıp bildirimlere izin vermeyi unutmayın.

-

Kafanıza takılan sorular var ise www.fitcevap.com web siteme girip soru sor bölümünden sorunuzu sorabilir yada yorum kısmına sorunuzu bırakabilirsiniz.

-

Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah

Bu makale 1016 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.