SELULİT VE FITNESS

SELULİT VE FITNESS

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

SELULİT VE FITNESS

Bugünkü makalemiz yaz aylarında bayanların korkulu rüyası olan selülit hakkında olacak.

 

Yaz ayları yaklaşırken tam bikiniler alınmaya başlar güzel bir tatil planı deniz kum havuz eğlence derken selülit problemleri unutulur taaakiii o bikiniyi giyinceye kadar. Kadınları çok rahatsız eden problemlerden birisi olan selülit nasıl oluşur ve nasıl giderilir. Bu soruların cevaplarını makalemde kısaca yere vereceğim.

 

Selülitlerin oluşumu nasıldır ?

 

Selülitler genelde derinin altında oluşur. Deri altındaki yapının farklılığı hem yaş hemde farklı cinsiyetlerdede ortaya çıkmasına etkendir.  Evet doğru duydunuz erkeklerdede selülit oluşumu olabilir fakat kadınlardaki yağ oranları ve derilerinin yapısı bakımından kadınlarda daha çok görülmektedir.

 

 Selülit oluşumunun başındaki sebepler şöyle sıralanabilir.

·         KAN DOLAŞIMI BOZUKLUĞU

·         HORMONAL DENGE

·         DENGESİZ BESLENME

·         SİNİR STRES

·         DOĞUM KONTROL ÜRÜNLERİ KULLANIMI

·         KABIZLIK

·         GENETİK ETKENLER

·         SPORSUZ YAŞAM

·         ALKOL VE SİGARA KULLANIMI

Selülit probleminin kiloyla bir alakası var mı?

 

Bazen çok zayıf bayanlar görürüz ama selülitleri vardır nasılda şok oluruz değil mi ? evet bunun sebebi aslında selülit denınce akıla kilo değil yağ oranının gelmesiyle alakalıdır. Zayıf olan bayanlardada yağ oranları yüksek olanlar vardır. Evet zayıf gorunurler ama yag oranları yuksektır.  Peki ya yağ oranının yüksek olması neden selülite sebep oluyor ?  yağ oranının yüksek olması o bölgelerdeki genellıkle bacak bölgesindeki kılcal damarların kan dolaşımını kısıtlıyor. Bu sayede kılcal damarların dolaşımının yavaşlamasından kaynaklı olarak damar dokusu bozuluyor ve damar dokusunun içinde bulununa yağ partikülleri bağ doku tarafından hapsediliyor ve buda zamanlar bacaklarınızda portakal kabuğu kıvamındaki durumu ortaya cıkarıyor.

 

Yukarıda anlatmış oldugum üzere selülitlerin en can alıcı noktası kılcal damarlardaki kan dolaşımı ve yağ dokusu. Peki madem bunlar en önemli maddeler ise bunun çözümü sizce ne olabilir ?

TABİKİ DE SPOR !

Bir çok kişi selülitin kalıcı olduğunu sporla geçmediğini hatta ve hatta doğuştan geldiğini söyleyenler bile var J afedersiniz ama gerçekten gülünç oluyorsunuz. Mantık çercevesı ıcınde dusunecek olursanız eger  hormonal denge – dogum kontrol hapları – alkol ve genetık etkenlerle alakalı bir selülit problemınız yoksa eger. Selülitlerinizin tek çaresi spordan geçmektedir. Neden mi ? açıklayalım

 

·         spor yağ yakımın hızlandırır

·         spor kan dolaşımını hızlandırır

·         spor sizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırır

·         spor sizin dengeli beslenmenizi sağlar

·         spor sizin vücudunuzun daha sıkı ve derinizin daha gergin olmasını sağlar vs vs vs…

 

sporun bu kadar yararı varken görulen o ki selülitlere de yararı var. Siz spor yaptıkca yag oranınız azalacak ve ufakta olsa yapmıs oldugunuz hareketler kas oranınızı arttırıp selülit olusacak olan bolgelerınızdekı kılcal damarların kan dolasımını hızlandıracaktır. Bununla birlikte yağ oranınınz azalıp kas oranınız artacagı ıcın bacaklarınız daha sıkı bir görunum elde edecektır. Sanırım bu kadar acıklama sızler ıcın yeterlı olmuştur…

 

Ayrıca beslenme konusuna kısaca değinecek olursak eğer şu tavsiyelerimi göz önünde bulundurmanızı isterim.

·         BOL BOL SU İÇİN

·         C VİTAMİNİ ALIN

·         KUŞKONMAZ YADA MAYDONOZ SUYU İÇİN (ödem atıcı)

·         OMEGA 3 KULLANIN  ( damarları genişletir )

·         SARIMSAK VE SOĞAN ( kan dolaşımını hızlandırır )

·         BROKOLİ

·         LİMON SUYU

 

Kısaca değinecek olursak bu besinler yeterli olacaktır.,

Spor konusunda ise örnek egzersizler şunlardır. 

·         SQUAT 

·         LEG EXTENSION 

·         LEG CURL 

·         HACK SQUAT

·         LUNGE

·         LEG PRESS 

·         ABDUCTOR - ADDUCTOR 

 

Ayrıcada masaj yaptırırsanız haftada 1 yada 2 sizin için çok iyi olacaktır. Çünkü masaj kan dolaşımını hızlandırır. Eğer imkanınız yok ise aktarlarda satılan termojenık yada normal masaj yagları var onları alıp bacaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Bu makale 345 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.