SQUAT HAREKETİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

SQUAT HAREKETİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

SQUAT HAREKETİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Squat hareketi vücut geliştirme ile uğraşanlar için bir numaralı hareketlerden biri sayılmakta. Hatta squat yapmayan vücutcu sayılmaz diye bir şeyde vardır J  bunun nedeni hem bir çok kas gurubunu çalıştırması hemde büyüme hormonu salgılamasıdır. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Büyüme hormonu daha çok antrenman esnasında yüksek performansla çalışıldığında büyüme hormonu salgılanması artar. Olay şudur ki göğüs çalıştığımız zamanda büyüme hormonu salgılarız elbette. Fakat squat gibi hareketler yaptıgımızda vücudumuzun en büyük kası olan bacaklar çalıştıgı ıcın daha çok buyume hormonu salgılamıs oluruz. Squat sadece bacak degıl bır cok kas gurubunada etkı ettıgı ıcın. Daha çok buyume hormonu salgılar. Squat egzersızı esnasında calısılan bolgeler ise şunlardır ;

Resimdede görüldüğü gibi quadriceps ve 4 parçası gleteus medius ve maximus bunun yanında biceps femirus – abdominal ve lumbar kaslarınıda çalışmış oluyoruz.

Bu hareketin 3-4 çeşitli pozisyonları vardır bunlara front squat – power squat – sumo squat- squat isimlerini verilmiştir. Çalışılan bölgeye göre değikenlik gösterir.

Squat :  düz barı trapezlerimize alıp dengeliyoruz parmak uçları karşıya bakarken yavaşca çömeliyoruz bunu yaparken kalcamızı dışarı cıkartmalıyız diz kalca arasında kalan kısım yere parelel olana kadar çömeliyoruz sonra tekrar baslangıc pozisyonuna geçilir.

Front squat : squat hareketinin aynısıdır fakat barı trapezlerde değil ön omuzlarda tutuyoruz.

Power squat (sumo squat ) : squat hareketıyle aynıdır fakat bu harekette ayaklar omuz genıslıgınden bıraz daha acık ve parmak ucları bıraz daha dısa dogru bakmalıdır.

 

 

 

HAREKETE BASLAMADAN ÖNCE DIKKAT EDILMESI GEREKEN UNSURLAR

·         Isınma egzersızı olarak 10 dk bisiklet sürmek

·         3 set mekik – 3 set ters mekik fazla gerdirmeden yapılmalı

·         1. Set boş bar 2. Set maksimum kaldırabıldıgınız kılonun %20 si 3. Set %40 ıle ısının

 

HAREKET ESNASINDA YAPILMASI GEREKENLER

·         Barın dengede tutulması

·         Çömelirken sırttaki estetik duruş

·         Çömelirken kalçanın dışarı cıkarılması

·         Son noktaya kadar değil yere parelel noktaya gelene kadar çömelin

·         Hareketi esnasında karın bel kalça sureklı sıkı kalmalıdır.

·         Başınızı saga sola asla cevırmeyın dırek sakatlıga yol acabılır

·         Kemer kullanmaya özen gösterin

 

 

 

 

 

Bu makale 392 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.