SUPPLEMENTLER NEDEN KULLANILMALI

SUPPLEMENTLER NEDEN KULLANILMALI

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

SUPPLEMENTLER NEDEN KULLANILMALI

Bu makaleye ilk önce gıda besin takviyeleri yani supplementlerin neden kullanılması gerektiğine bir açıklık getirelim. Öncelikle protein tozları bildiğimiz peynir altı sularından elde edilmektedir. Peynir altı sularının içinde cok miktarda tuz ve yag oldugu için özel artılıp daha sonra aromalanıp toz yada hap seklınde pıyasaya sunulur. Gıda takviyeleri günlük hayatımızda pek çok spor dalında olduğu gibi tıp dünyasında da tavsiye edilen ve çok yaygınlaşmaya başlar hale geldi. Bir çok rahatsızlığın giderilmesinde tıp dünyasında doktorların tavsiyesi üzerine kullanılan bazı hap yada toz halındeki gıda takvıyeleri adeta bir mücize ve pratik beslenme şekli olarak gözümüze çarpmakta.

Supplementlerin ilk kullanımı ikinci, hatta birinci dünya savaşına kadar uzanır. İlk üretenlerin Almanlar olduğu söylenir. Asker cephededir. Cepheler yerleşim yerlerine uzaktır, yiyecek sevkiyatı zordur. Asker için yiyecek hem onun en temel besin ihtiyacını karşılayabilmeli hem de kolay taşınabilir olmalıdır. Asker cephede, bizim pazardan aldığımız gibi torbalar dolusu yiyecek taşıyamaz. Küçük, hafif ve etkili olmalıdır. Öyleyse vücuda en faydalı besinler alınıp sıkıştırılmalı, faydasız veya az oranda faydalı kısımlar atılmalıdır. Bu şekilde supplementler ilk olarak cephedeki askerler için üretilir. Günümüzde de NASA tarafından, uzaydaki astronotlar için gerekli besin ihtiyacını karşılayacak, az yer kaplayan ama etkili ve aylarca uzayda kalacak olan astronotların ihtiyacını karşılayacak özel besinler üretilip kullanılmaktadır.

DÜNYA SAGLIK ÖRGÜTÜ ÖLÜM NEDENLERİ SIRALAMASI

1-      ALKOL
2-      KOKAİN
3-      MARİJUANA
4-      HEROİN
5-      NARCOTİC  ANALGESİCS
6-      BENZODİAZEPİNES – NOS
7-      ACETAMİNOPHEN
8-      ALPRAZOLAM
9-      10- 11- 12- 13 14- DİYE GİDİYOR EN SONRALARDA İSE SIRALAMADA
25- ASPİRİN (ilk 25 in içinde yer alıyor)

Bunlardan sonra antibiyotikler yer alıyor ve daha sonrasında supplementler geliyor oda bilinçsiz kullanımdan dolayı. Yani sahte ürünler yada fazla dozlar vs. yani şunu söylemek istiyorum siz grip oluyorsunuz doktorun verdiği antibiyotikleri gayet güzel mideye indiriyorsunuz ama saglıgınız yada yaptıgınız spor için supplement falan almaya korkuyorsunuz…

Bazı araştırmalar sonucu gösteriyor ki sağlıklı bir insanın (spor yapmayan) tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için günde 5 – 6 öğün sebze vs yemesi gerekiyor. Kaçımız bunu yapıyoruz ? yada aldığımız sebze ve meyvelerin ne kadarı hormonsuz ? cevabı sizde saklı… -ki birde işin içine sporu katarsanız beslenmeye olan önem 2 kat artıyor

Birde şu yönden bakmakta fayda var. Herkes sağlıklı bir vücuda sahip olmak ister değilmi ? peki sağlıklı bir vücuda sahip olmak için neler yapmamız gerekir. Düzenli beslenme düzenli egzersiz vs vs…

Aranızdan aman hocam saglıklı beslenemıyoruz diyenlerı duyar gıbıyım. Evet işyerlerinde canınız sıkıldıkca kola asıtlı ıcecekler yanına cıkolata vs yemek daha kolay gelıyor. Bir markete giriyorsunuz sarelle cips kola margarın yaglı yiyecekler vs almasını biliyorsanız antioksidan almasınıda bileceksiniz… açıkcası buna şöyle diyorum ben.

EK ZEHİR ALIYORSANIZ – EK BESİNDE ALMAK ZORUNDASINIZ !

 

Tıp dünyasında bir doktora gidiyoruz ve sonrasında doktor bize vitamin eksikliği vs diyor. Eczaneye gidiyoruz multivitaminler c vitaminleri b12 vs veriyorlar. Şimdi ilk başta şunu düşünmekte fayda var. Neden spor salonlarında satılan (dipnot : herkese guven olmaz guvenılır yerlerden almak gerek) protein tozlarını multivitaminleri almıyoruzda yada daha dogrusu yok bunlar zararlı diyoruzda o kadar doktorun bize yazdıgı seylerı alıyoruz ? evet – hocam ama o doktor… seslerınıde duyar oldum. Evet doktor evet okumus evet bılgılı fakat vücutgeliştirme camiasındada yaşayarak ögrenmiş ve bazı doktorlara taş çıkaracak hocalarımızda bulunmakta. O yüzden lütfen inandıgınız ve bilgisine güvendiğiniz hocalarınızın sözüne güvenin.  Bu güven sorunu vücutla yada yarışma derecesiyle degerlendirilmemeli. Bilgi dagarcığı ve yaşamışlıgı ile degerlendırılmelı unutmayın. Nice şampiyon vardır bilgisiz nice yarışma yapmayan fitnesscı vardır bilgili… örnek verelım bir diyetisyene gidiyorsunuz adam sizden daha kilolu cıkıyor ? ama siz onun dedıklerını yapıyormusunuz evet. Buda aynı o olay. Burda şunu demek istiyorum . 

HOCANIZIN DEDİĞİNİ YAPIN GİTTİĞİ YOLDAN GİTMEYİN J

Birde şu bakış açısıyla yaklaşalım kafanızdaki soru işaretlerini giderelim. Örnek olarak creatin yani bir besin takviyesi olarak ele alalım. Creatin : tüm memeli canlıların vücudunda bulunan bir amino asittir. Genelde kırmızı et ve balık etinde bulunur. Sporcular için günlük kullanım miktarı 5 gram olarak hesaplanmıştır. Burda örnek verecek olursak biz dogal yollardan creatini alabılmemız için gunde nerdeyse 3-5 kg kırmızı et yememız gerekır. Cunku 1 kg kırmızı etin içinde ortalama 1.2 gram creatın bulunmakta. Gunluk 3 kg eti yıyemeyecegımıze göre o yuzden creatini ek besın olarak almak daha mantıklı ve daha ucuz.

Kısacası : supplementler dogru zamanlama dogru ve bılınclı bır sekılde güvenilir yerlerden alındıgı sürece zararlı degıldır. Piyasada binbir çeşit marka vardır ve bu markalar çeşit çeşit hangisine guvenecegınızı sasırırsınız. O yuzden kullanıp yararını gören yada bılgı sahıbı olan hocalarınızdan destek alınız. Bu marka cok ucuz dıye gıdıp hemen onu satın almayınız…

 

 

Bu makale 406 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.