SÜREKLİ FORMDA KALMAK MÜMKÜNMÜ ?

SÜREKLİ FORMDA KALMAK MÜMKÜNMÜ ?

 

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

Merhaba arkadaşlar , bugün sizlerle beraber çok değişik bir konu işleyeceğiz. Bu konuda sizin de görüşlerinizi almak isterim doğrusu. Makaleyi okuduktan sonra görüşlerinizi yorum atarak dile getirirseniz çok sevinirim. Evet çok bekletmeden konumuza gelelim. Konu başlığını tam olarak kafamda kuramasam da " Bir Sporcu Sürekli Formda Kalabilir mi ? " sanırım doğru bir konu başlığı olacaktır. Bu konu çok kapsamlı bir konu olmasına rağmen sizlerinde benden istediğiniz üzere çok detaya girip aklınızı bulandırmadan sebep sonuç ilişkisi ile makaleme başlıyorum.

Evet çoğu vücut geliştirme ve fitness sporcusunun,eğitmenlerinin vs bunlara bende dahilim, formda kalma isteğimiz oldukça fazla. Amatör sporcuların sürekli tv ler de dergilerde gördükleri mankenler olsun yarışmalarda gördükler sporcular olsun yada yazın plajda gördükleri kadın-erkek farketmez insanlar olsun hep akıllarda şu soruyu bırakıyor. " Yahu bu insanlar nasıl sürekli böyle kalabiliyorlar" yada " ya bu insanlar hiç mi bir şey yemiyor (genelde kadınlara yönelik bir soru işareti) " Evet bunları okuduğunuz da harbiden de böyle cümleleri sizinde kurduğunuzu biliyorum -ki çoğu insan gibi bende bunları zamanında kurardım amatör sporculuk hayatımda , hem de sürekli bazen uykularım bile kaçardı neden benim formum bu kadar iyi değil yada ben formumu neden sürekli koruyamıyorum diye. Ama daha sonra bu alanda profesyonel bir hale geldikçe neyin ne olduğunu yada nasıl olduğunu daha da iyi anlar oldum. Şimdi bende sizlere tecrübelerimden bahsedip , bu soru işaretlerinin giderilmesi için elimden geldiğince sizi aydınlatmaya çalışacağım.

İlk önce şunu belirtmek isterim ki vücut geliştirme ve fitness olarak türkiye de form tutma durumları oldukça farklılık göstermektedir. Form tutma kişiden kişiye değişkenlik gösterecektir. O yüzden ilk önce form tutma olayında ki değişkenleri sayalım.

• Kilo olarak formda kalma (örnek : 60-70 kg arasında bir kiloda sürekli kalma çabası yada aynı kiloda)
• Yağ oranı açısından formda kalma (örnek : %10-15 yağ oranı arasında yada yaklaşık oranlarda)
• Kas kütlesi açısından formda kalma (örnek: %50-60 kas oranı arasında yada yaklaşık oranlarda)
• Hacimli bir şekilde formda kalma (örnek: bulk dönemdeki vücudunu korumaya çalışma)
• Definisyonlu bir şekilde formda kalma (örnek : parçalı vücudunu korumaya çalışma)

Bu seçenekler daha da çoğaltılabilir yukarıda saydıklarım genelde vücut geliştirme ve fitness yapanların formda kalma değişkenlerinden bazıları. Bayanlarda kalça basen olarak formda kalma değişkenleride elbette vardır. Ama genel anlamda bizi ilgilendiren hem bayanların hem de erkeklerin ortak değişkenleri olan yukarıda ki maddelerdir.
Bu değişkenleri saymışken bu değişkenlerin bu sporu yapan kişiler arasında da değişiklik gösterdiğini söylemek gerekir. Çünkü Türkiye de son zamanlarda vücuda alınan doğal yada doğal olmayan şeylerin seçenekleri artmış durumda o yüzden bu konuda da ilk önce sporcu çeşitlerini sayalım.

• Müsabık olmayan Supplement Kullanan Sporcular
• Müsabık olmayan Steroid kullanan sporcular
• Müsabık olan natural sporcular (supplement kullanımı dahil)
• Müsabık olan steroid kullanan sporcular

Şimdilik bu 4 sporcu şeklini inceleyecek olursak eğer. Herkesinde bildiği gibi ülkemizde steroid kullanımı son zamanlarda artmakla beraber yazdığımız makalelerle ve paylaşımlarla da bir nebze azalmış olsa da türkiye de ortalama bu sporu yapan 10 kişiden 2 si steroid kullanıyor. Az yada çok, bir yada birden fazla etken madde, az zararlı yada çok zararlı bir şekilde kullanılıyor. Bu araştırma benim kendimce gözlemlediğim ve ortalama bir sonuçtur. Supplement kullanan sporcu sayısı 10 kişiden 8 i diyebiliriz. Aynı şekilde buda değişik kullanımlarda karşımıza çıkıyor.
Evet formda kalma değişkenlerini ve sporcu çeşitlerini anlattıktan sonra gelelim bu insanlar nasıl formda kalıyor yada sürekli formda kalabiliyorlar mı ? Bu konuyu yazarken aslında tepki alacağımı düşünerek yazmaya başladım ama bu gerçekleri de sizinle paylaşmadan edemedim. Örneklerle açıklayacak olursak eğer.

Steroid kullanan müsabık olmayan bir sporcu genel gözlemlediğim kadarıyla ve tecrübelerime dayanarak. Kışın steroid kürü yapmayıp yaza doğru bir definisyon steroid kürü ile (sakın yapmayın) vücudunu kurutup çok güzel bir görüntüye sahip oluyor. Yaklaşık 3 ay süren yaz aylarında vücutlarını plajlarda sergiliyorlar daha sonra tekrar kış ayları geliyor ve giyilen kıyafetler kazak kaban tarzı kalın şeyler olduğundan formuna dikkat etmiyor sporcu tekrar bir bulk döneme giriyor. Yani kısacası Steroid kullanan müsabık olmayı hedeflemeyen bu tarz sporculara biz sağlığını sırf 3 ay fit gezeceğim diye riske atıp steroid kürleri yapıp kışında yan gelip yatan sporcular diyoruz :) Olay sadece 3 aylık bir fit dönem yani, sanmayın ki o insanlar sürekli formda kalıyorlar. Çünkü size daha önceki makalelerimde anlattığım üzere, steroid kullanımından sonra bıraktığınızda vücut aynı şekilde hiç bir zaman kalmaz unutmayın ! Gelip geçici bir dönemdir.

Müsabık olmayan supplement kullanan natural bir sporcu ise iki ye ayrılıyor yukarda anlattığımız gibi kışın yatıp yazın çalışan türler birde kendini bu spora adamış ve natural olarak bir yerlere gelmeye çalışan sporcular. İşte bu sporcuların yaptıkları vücutlar kalıcı oluyor neden mi ? Çünkü vücuda ekstra herhangi bir madde girmiyor vücuda ne verirseniz doğal olarak onu alıyor bunun yanında çok bilinçli antrenman ve beslenme programları uygulanıyor ve üstüne disiplin azim sabır ekleniyor ! evet biraz zor oluyor güç oluyor zaman alıyor ama olduğu zamanda kalıcı oluyor. Bu tarz sporcular genelde sporu bıraktıklarında dahi çok fazla bir kas kaybına uğramıyorlar. Tabiki de daha önceki makalelerimde anlattığım üzere steroid kullanımı olmadan çok parçalı sert bir görünüme sahip olamıyorlar bunun yanında kas kütleleride fazla bir şekilde asla böyle bir görünüme sahip olamıyorlar. Ama şu bir gerçek ki 3 ay vücudum fit dursun deyip steroid kullanıp daha sonra bıraktığında ki hacim kaybı ve definisyonun gitmesiyle piskolojik bir bunalıma girmektense normal fit bir vücutla hem kalıcı hem de ömür boyu fit bir vücutla yaşamayı tercih ediyorlar. Bu tarz sporcuları gerçekten tebrik ediyorum.

Steroid kullanan müsabık sporcular hakkında ise kısaca şunu diyebiliriz. Evet o sporcularda sürekli yarışma formlarıyla gezemiyorlar çünkü onlarında hedefleri var. Bir sporcu ortalama 1 sene içinde 2 yarışmadan fazla yapmamaya özen gösteriyor hatta bu bazen tam profesyonel olmayan sporcular için 2 senede hatta 3 senede 1 yarışma yapmaya kadar gidiyor. Çünkü steroid kullanan musabık sporcular hedeflerine göre yarışma dönemine kadar bulk kürleri bulk beslenme ve daha sonrasında definisyon döneminde definisyon kürleri ve beslenme programları ile o vücut o hale geliyor. Gerçekten emeklerine saygı göstermek gerek çok büyük bir iş yapıyorlar. Yani kısacası bu tarz sporularda yarısmadan yarısmaya o formu gösterebiliyorlar çünkü her zaman için hedefleri oldugundan bulk define bulk define yada yarı bulk yarı defıne seklınde ılerlemek zorundalar. Sürekli steroid de kullanmalarının çok bilinçsiz olduğunu bildikleri içinde steroidi zaman zaman bırakıyorlar zaman zaman alıyorlar. Eğer sürekli formda kalmak isteseler sürekli steroid kullanmak zorunda kalacaklar. O yüzden hiç bir yarışmacı yarışma formunu sürekli yaz kış koruyamaz.
Şimdi son sporcu çeşidimiz olan müsabık natural sporcular, işte en sevdiğim yarışmacı türü. Benimde yetiştirdiğim ve türkiye şampiyonu yaptığım öğrencilerim gibi tamamen doğal. Ama şu bir gerçekki steroid kullanan müsabık sporcular kadar olmasada natural bir şekilde yarışma yapan sporcularında bulk define yapma olayları elbette ki var. Çünkü hedefleri olduğundan bu şekilde bir sistemi takip etmeleri gerekir. Bu tarz sporcularıda sürekli yarışma formuyla görmemiz mümkün değil fakat Steroid kullanan sporculara nazaran daha çok formda kaldıkları aşikar.

Yani burdan kısaca şunu çıkarabiliriz 
• Yarışmaya giren sporcuları yarışma formlarıyla sürekli görmeniz imkansıza yakındır.
• Doğal vücut geliştiren müsabık olmayan sporcuları hedefleri sürekli formda kalmak ise bu sporcuları sürekli formda görmek mümkündür.

Fakat ! ince bir ayrıntı daha 2. madde de dediğimiz doğal sporcuları sürekli formda görmemiz mümkün dedik demesine ama buda şu şartlara bağlıdır.

Bir sporcunun sürekli formda kalması için gereken şartlar.

1. Düzenli bir hayat (Yatış Kalkış Saatleri - Sıkıntısız bir aile hayatı) %30
2. Düzenli bir iş temposu (Yorgun düşmemek - Stres Yaşamamak) %30
3. Düzenli bir ilişki yada hiç ilişkisi olmamalı (Kafa Rahatlığı - Adaptasyon) %60
4. Düzenli bir beslenme disiplini (Zamanlama ve Programlama) %70
5. Düzenli bir antrenman disiplini ( Zamanlama ve Programlama) %70
6. Karakterinin Oturmuş olması (Kendini bilmesi - Ne istediğini bilmesi) %30
7. Bilinçli ve Araştırmacı olması (Kulaktan bilgilere inanmaması - Hedefinden şaşmaması) %50
8. Kendine Bakma (Bakımlı olması spora özenmesi - Hastalıga karşı kendini koruması) %50
9. Sakatlık vb (Sakatlık durumları kişinin elinde olmayan sebeplerdendir) %80
10. Antrenman Partneri - Hoca (Kişinin Motivasyonu - Süreklilik Göstermesi) %70

Bu maddelerin yanındaki değerler maddenin önemini gösteren değerlerdir. Kişi bu maddelerden hepsini oranlarına göre düzenli bir şekilde sürdürürse spor hayatıda düzenli bir şekilde ilerler ve hem form tutması hem de formunu koruması kolaylaşır.

Not : Bilinçsiz insanlar, form tutmuş insanların daha sonra formlarını yitirdiklerinde "ooo abi sen ne yaptın göbek yapmışsın nerde hani baklavalar" gibi cümlelerle insanı bazen çileden çıkartırlar. Aldırış etmeyin sizin hayatınızda ki olumsuzlukları (eğer varsa) bilmedikleri için bu tarz konuşurlar. Benimde sakatlık dönemlerim ve yukarıda ki maddelerin bazılarının eksik olduğu dönemlerim oldu ve vücudum evet ne formu tamamen berbat haldeydi. Şu anda da böyle bir sakatlık geçiriyorum öncesinde 4 ay spor yapamadım ve bazı bilinçsiz insanların " ooo hoca senmisin ? sende göbek var " yada " hocam bu sen değilsin fotografların fotoshopmu " gibi saçma cümlelerine maruz kaldım. Evet biliyorum anlatsanız bile anlamayacak insanlar çok fazla. O yüzden siz siz olun kendinizi bilin ve bu sporu sadece kendiniz için yapın başkası için değil !

Evet sanırım bu kadar bilgi yeterli beni takip ettiğiniz ve yazılarımı okuduğunuz için teşekkürler. Herkese sağlıklı sporlar.

 

Bu makale 389 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.