VÜCUT ASİMETRİĞİ

VÜCUT ASİMETRİĞİ

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

VÜCUT ASİMETRİĞİ

Herkese merhaba bu yazımızda vücut simetriği hakkında konuşacağız. Herkesinde bildiği gibi çoğu öğrencinin ya da sporla alakalı kişilerin sorduğu soru “ hocam sağ kolum sol kolumdan büyük” “ sağ göğsüm sol göğsümden büyük vs “ tarzında…

 

Öncelikle şunu belirmekte fayda var. İnsan vücudunun baştan aşağıya kadar ikiye bölecek olursak sağ tarafındaki kaslar ile sol tarafındaki kasların aynı oranda büyümedikleri gözle görülür. Eğer aynanın karşısına geçip dikkatli bir şekilde bakarsanız sağ gözünüzün sol gözünüze oranla daha büyük yada küçük olduğunun farkına varırsınız bu sadece gözünüzle alakalı değil bazı insanlarda gözde vardır bazı insanların kaşlarında bazılarının dudaklarında hatta dişlerinde bile vardır kulaklar burun delikleri vs. Yüzümüzde aynı bu şekildedir simetrik bir yüze sahip olan insan sayısı %5 civarında bir orandır sanırım. O yüzden İnsanların çoğunun yüzü yâda vücudunun diğer bölümleri simetrik değildir. Buna ufak bir örnek verecek olursak erkeklerde yumurtalıklarda bile bir taraf küçük bir taraf büyüktür. Bayanların göğüslerinde de bu olay bu şekildedir.

 

Şimdi gelelim kaslara , kaslardaki simetriyi düzeltmek oldukça zordur. Bu simetriyi daha çok genetiğe bağlıyoruz bazı insanlarda bu gözle görülür bir şekilde oluyor. Yani diyelim ki sag kolunuz 45 cm sol kolunuz 42 cm aradaki 3 cm fazla bir fark. Yani ileri seviye. Normalde benım tum ogrencılerımde bu zamana kadar gözlemlediğim simetri  farkı 1 yada 1.25 cm olarak görüldü. Bu normal bir simetridir. Ve çok ta üstünde durmanın bir manası yok çünkü gözle çok fazla dikkat gerekir anlaşılması için. Sonuç olarak yarışma yada herhangi bir musabakaya katılmayacaksak simetrinin bu derece az olmasında pek bir sorun görmüyorum.

 

Fakat ileri seviye asimetri olanlara tavsiyelerim şunlardır.

 

Göğüs asimetrisi tedavi yöntemleri :

 

·         Her iki ele denge amaçlı dambıl alınır göğüs pres hareketi yapılırken saglam olan taraftaki dambıl göğüs hizasında kalırken zayıf olan taraftakı dambıl ile gögus pres hareketı yapılır.

·         Hareketlerin yapılışında göğüs preslerde son noktalarda gögsünüzü kasarken iki gögsünüzüde aynı oranda kasmaya özen gösteriniz.

·         Hareketleri yaparken agır kılolar değil hafif kilolar ile nizami yapmaya çalışın ve son noktada iki taraftaki kasıda eşit oranda sıkın.

 

Kol asimetrisi tedavi yöntemleri :

 

·         Hareketleri örnek zbar kaldırırken hafif kilolar ile nizami bir şekilde yapın son noktada zayıf olan kasınızı daha çok sıkın.

·         Bazı kişiler tek kolla dambıl çalışılmasından yanalar bazıları ise bunun daha çok dengeyi bozacagını söyluyorlar. Benim size tavsiyem ise tek kol dambılla calısmayın 2 kolunuzuda çalıştırın fakat zayıf olanı daha çok gerilim verin.

·         Uluslar arası vücut geliştirmeciler kol asimetrisini yüksek oranda “ poz çalışarak” azaltmışlardır. Sizde antrenman sonrası poz çalışması yapın

·         Kol çalışmalarında alternatif dambıl curl işinizi görecektir.

·         Tabi işin birde zihinsel boyutu var , zayıf olan bölgenize odaklanırsanız hem hareketi düzgün yaparsınız hemde o bölgedeki sinirsel baglantıyı kurup kas gücünü daha iyi kullanabılırsınız. Odaklanmada zorluk cektıgınız zaman ise hareketleri yavaş yapmaya özen gösterin.

 

Bu yöntemleri diğer bölgelerdede uygulayabilirsiniz.

 

Unutmayın ki hiçbir zaman %100 simetriye ulaşamazsınız. Çünkü bu yaratışıla alakalı bir durum. Biz sadece bunu bi nebze olsun azaltıyoruz.

 

 

 

 

 

Bu makale 794 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.