VÜCUT GELİŞTİRME BOY UZAMASINI ENGELLER Mİ

VÜCUT GELİŞTİRME BOY UZAMASINI ENGELLER Mİ

 

Vücut geliştirme boy uzamasını engeller mi ?

 

Selamun aleyküm fit cevap .com takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün sizlere sık sorulan sorulardan bir tanesi olan ağırlık çalışması boy uzamasını engeller mi yada vücut geliştirme yapmak boyunuzu kısaltırmı gibi sorulara detaylı bir şekilde cevap vereceğim inşallah.

-

Konumuza geçmeden önce arkadaşlar benimle çalışan kişilerin değişimlerine göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girerek detayları inceleyebilirsiniz.

-

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , bu boy uzaması problemi genelde aileler tarafından ortaya atılan bir şey bunun nedeni ise fitness sektörünün türkiyede tam anlamıyla gelişmemiş olması ve ailelerin kendi dönemlerinde daha çok televizyonlarda olimpiyatları izlerken haltercileri takip etmesi ve bundan dolayıda ağırlık çalışmalarının boyu etkileceğini düşünmelerinden kaynaklı.

O yüzden bu video daha çok bu tarz düşüncede olan aileler için bir bilgi videosu olacak ve artık düşünceleri inşallah bu video sayesinde değişecek.

-

Öncelikle şunu herkesin bilmesi lazım arkadaşlar , biz dünyaya geldiğimizde her birimizin farklı farklı yetenekleri oluyor , kimisinin sayısal zekası daha ağır basarken kimisi sözel zekası ağır basıyor kimisi koşucu olabiliyorken kimisi basketbolcu kimisi futbolcu vs oluyor, bunların bu şekilde olmasının nedeni tamamen kişilerin kendi vücutlarını anatomik yapılarını ve bunun gibi bir çok faktörü gözden geçirip kendileri tanıyıp daha sonrasında da hangi spora yada işe yatkın olmalarını bulmalarıyla oluyor.

Örnek verecek olursak sizin boyunuz 2 metre ise kalkıpta futbol oynamaya yada halterci olmaya kalkmazsınız yapacağınız ilk şey basketbol yada voleyboldur , bu alanlarda kendinizi geliştirmeye çalışırsınız çünkü sizin anatomik yapınız buna daha yatkındır.

Ama diğer yandan kısa boylu olan bir kişide –ki burdaki kısa boydan kastımız gerçekten kısa boy yani 150 falan diyelim , bu kişide kalkıp basketbolcu olmaya kalkmaz sanırım kendisinin yatkın olacağı bir spor dalı arayışı içerisine girer ve halterci olmayı seçebilir.

Halterci olmayı seçme nedenleri ise boylarının kısa olmaları nedeniyle ağırlığı yerden alıp yukarı kaldıracakları mesafenin kısa olmasıdır.

150 boyundaki bir adamın yerden yukarıya agğırlığı kaldıracağı aradaki mesafe 2 metre ise , 2 metre boyundaki bir adamın yerden yukarıya kaldıracağı aradaki mesafe 3 metreden fazla olabilir buda tabiki de onun bu işteki başarısını olumsuz yönde etkileyebilir. Tabi sadece boyun kısa olması başarıyı getirmiş bir çok faktör var. Ben sadece konumuz boy olduğu için bu örnekleri veriyorum.

Demekki neymiş halterciler halter kaldırdıkları için boyları kısa değilmiş , boyları kısa oldukları için haltercilermiş, tekrar ediyorum iyi dinleyin, halterciler halter kaldırdıkları için boyları kısa değilmiş, boyları kısa oldukları için haltercilermiş.

Sanırım buraya kadar olan bölümde haltercilerin neden boylarının kısa olduğu konusunda hemfikir olmuşuzdur.

Şimdi gelelim ağırlık çalışmaları boyu kısaltırmı uzatırmı ne yapar sorusunun cevabına. Arkadaşlar öncelikle biz ağırlık çalışmasından kastımız ne ona bir bakalım. Eğer fitness yapacaksak ki genel olarak biz fitness üzerinden konuşuyoruz zaten , yaptığımız egzersizlerin %90 ında sırtımız sürekli bir yere yaslanmış olarak hareketleri yapıyoruz.

Mesela örnek verecek olursak göğüs yaparken , sehpaya yatarak yapıyoruz , omuz yaparken sehpaya dayanarak yapıyoruz , bacak yaparken oturarak yapıyoruz vs gibi yani bazı hareketler dışında tüm hareketlerimiz belli bir pozisyonda ve omurgamızı sağlama alarak yapıyoruz.

Boy kısalmasının yada boy uzamasının engellenmesi için , bizim omurgamıza sürekli bir şekilde baskı olması gerekiyor. Bakın burdaki baskıdada çok ama çok fazla engel var demiyorum. Fakat yinede gözle görülür bir derecede engel elbette ki var.

Fakat biz fitness yaparken bunun karşılaşmıyoruz. Bununla karşılaşacağımız hareketler bellidir zaten squat deadlift vs gibi egzersizlerde omurgaya belli bir yük bindirebiliyoruz. Fakat buda dediğim gibi size aman aman bir olumsuz etki yapmayacaktır. Çünkü boy uzaması daha çok genetik birşeydir ve hormonlarlada alakalıdır. Siz spor yaparak zaten hormonları tavan yaptığınızda ve düzenlide beslenirseniz boy uzamanız dahada iyi olacaktır. Bu konuda boy uzaması ile alakalı çektiğim videoya bakabilirsiniz.

Şimdi gelelim iddialara somut yanıtlar vermeye, ailelerin bir çoğu çocuklarını spor salonuna yollamadan önce şunu diyorlar oğlum yaşın kucuk boyun kısa kalır vs. Şimdi bakalım gerçektente küçük yaşta bu sporu yapınca insanların boyları kısa kalmışmı ?

Ronnie Coleman Yan tarafta görmüş olduğunuz resimdeki insan , tam 1,80 boyunda ve bu spordaki zirve isimlerden diyebiliriz , tek bir antrenmanında toplamda onbilerce ton kaldırıyor ve sadece tek bir bacak hareketinde 1 ton kaldırdığı zamanlar olmuş. Eğer ki boyun kısalması gibi bir durum olsaydı bu adamın boyu kısalmazmıydı ?

İkinci örnek vereceğimiz kişi the rock olarak bilinen dwayne cansın , vücut geliştirme sporuna 12 yaşında başlıyor ve şuanda boyu tam olarak 1,96 boyunda. Şuanda 45 yaşında olduğunu düşünürsek ortalama olarak 30 senedir antrenman yapıyor. Düşünün 12 yaşında daha kemik gelişimini bile tam anlamıyla belki tamamlamamış olan bir kişi 30 sene boyunca deli gibi antrenman yapıyorda nasıl oluyorda boyu 1,96 cm ‘ e ulaşabiliyor ? Demekki neymiş boy kısalması gibi bir şey şehir efsanesiymiş.

Ailelerinizin zamanında filmlerden ve dizilerden daha çok tanıyacağı bir örnekle devam edelim, hulk hogan yaklaşık olarak 40 sene boyunca hem vücut geliştirme hemde güreş ile uğraşan dev adamın boyu tam 2 metre, nasıl oluyorda bu insanların boyları bu kadar antrenmana rağmen kısalmıyorda aksine bu kadar uzun olabiliyor ? Bir düşünmek lazım değilmi sizcede ?

Demekki neymiş arkadaşlar fitness ve vücut geliştirme boy uzamasını engellemek yerine boy uzamasına yardımcı olan hormonların salgılanmasını tetikleyerek size daha çok yararı oluyor.

Sadece burda dikkat etmeniz gereken bir şey var , ergenlik döneminde yada kemik gelişiminiz tam anlamıyla oturmadan ağır kilolar ile çalışarak vücudunuzu zorlamayın, vücudunuzu serbest bırakın , normal tempo klasik antrenmanlar yaparak vücuttaki kaslarınızı harekete geçirin. Ayrıca yaşınız küçük olduğu içinde mutlaka ve mutlaka işi bilen bir hoca ile çalışın, tabiki bunun içinde ailenizin iznini almayı unutmayın…

Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah:

Bu makale 6195 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.