PROTEİN TOZU ZARARLARI NELERDİR ?

PROTEİN TOZU ZARARLARI NELERDİR ?

Ailen supplemente karşıysa bu videoyu izlet.

 

Ailen supplemente karşıysa bu videoyu izlet.

 

-

Selamun Aleyküm fit cevap.com takipçileri ben özgür mustafa geldeç , bugün sizlere çok beğeneceğiniz bir video hazırladım inşallah bu videoya rekor beğeni gelir…

-

Konumuza geçmeden önce arkadaşlar eğer gittiğiniz salonda ki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa daha profesyonel bir şekilde çalışıp hedeflerinize daha kısa sürede ulaşabilmek için www.uzaktanpt.com a girebilir ve detayları inceleyebilirsiniz.

-

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar bu video ailesi supplemente karşı olan kardeşlerimiz için özenle hazırlanmış bir videodur. Eğer böyle bir probleminiz varsa yani aileniz supplement e karşı ise bu videoyu onlara izletin. Zira direk onlara hitap ederek konuşma yapacağım.

-

Evet anneler babalar bu videoyu izliyorsanız çocuğunuzun spor salonuna gittiği zaman protein tozlarını kullanmaması gerektiğini ve bunların zararlı olduğunu düşünüyorsunuzdur. Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki ben bir protein tozu satıcısı değilim ben bu işe yıllarını vermiş 10 senenin üzerinde onbinlerce kişi ile çalışmış bir fitness antrenörüyüm. Yani size anlatacağım şeylerden dolayı herhangi bir karım söz konusu değil. Ben sadece sizlere birkaç öneride bulunacağım o kadar. İnşallah sonuna kadar dinlersiniz.

-

Her anne baba gibi sizde oğlunuzun spor yapmasını istiyorsunuz çünkü internet kafelerde yada saçma sapan ortamlarda takılacağına en azından bir spor salonuna gidip vücudunu şekle sokması ve sağlıklı yaşaması her zaman daha iyidir. Yani aslında sizin amacınız oğlunuzun kötü aktivitelerden uzak durup sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlamak. Buda zaten en doğru hareketlerden birisi.

Fakat son zamanlarda televizyona çıkan bir çok haberden dolayı protein tozlarını zararlı görüyorsunuz ve spor salonlarında ki iri yarı hayvan gibi kaslı adamları görünce oğlunuzun da bu tarz bir vücudu olabileceğini düşünüyorsunuz. Şimdi bunlara detaylı bir şekilde cevap vereyim inşallah.

-

Birincisi televizyonda çıkan protein tozu zararlıdır işte protein tozu can aldı vs gibisinden haberler tamamıyle uydurmadır. Bu zamana kadar protein tozundan ölen yada protein tozundan hastalanan insan yoktur. Aksine bulunduğunuz ilde gerçek bir doktora giderseniz yada donanımlı bir hastaneye giderseniz. Yan tarafta resmini görmüş olduğunuz whey protein içececeğini hastalara içirdiklerini görebilirsiniz. Eğer ki whey protein tozları zararlı olsaydı nasıl oluyorda hastanelerde her gün ortalama 10 bin tane whey protein içececeği tüketiliyor ? Ve bu whey protein içececeğini içirmelerinin amacıda kişilerin sağlıklarına bir an önce kavuşabilmelerini sağlamaktır. Bunuda unutmayalım. Ayrıca bu whey protein içeceğini eczanelerdede bulabilirsiniz. Fiyatı biraz pahalıda olsa doktorlarında önerdiği kaliteli bir ürün diyebilirim.

-

İkinci olarak yan tarafta görmüş olduğunuz yeni doğmuş 6 aya kadar olan bebeklerin kullanabileceği bebek mamasının içeriğine baktığımız zaman whey protein ve kasein protein olduğunu görüyoruz. Eğer ki whey protein zararlı ise nasıl oluyorda yeni doğmuş el kadar bebeklere faydalı olabiliyor ? Ve en önemlisi whey protein tozları zararlı ise nasıl oluyorda bu ürünler marketlerde çok rahat bir şekilde satılabiliyor ? Ayrıca şunuda unutmadan söyleyelim sadece birkaç üründe değil bebek mamalarının %90 ında whey protein vardır. Marketlerde inceleyebilirsiniz

-

Üçüncüsü Oğlunuz hayatı boyunca sporda yapsa koli koli whey protein bitirsede hiçbir zaman görmüş olduğunuz iri yarı hayvan gibi kaslı olan insanlar gibi olamaz bunu unutmayın. Bu insanların bu hale gelebilmeleri için belli bir hormon kullanımı gerekir. Yani bu insanların vücutları doğal bir şekilde yapılması imkansız olan vücutlardır , bu vücutların doğal yollar ile yapılmasını iddia etmek fizik kurallarına bilime karşı gelmek demektir. Vücutta ki hormon üretimi bellidir siz dışardan iğne vs yolu ile ne kadar çok hormon vs gibi kas geliştirmek amaçlı iğne kullanırsanız o kadar çok beslenip emek harcayıp kas inşaa edebilirsiniz. Yani sizin oğlunuz ağzı ile kuş tutsa bile bu insanlar gibi asla ve asla olamaz. Bunu mutlaka aklınızın bir köşesinde tutun. Sizin oğlunuzun en fazla olacağı vücut zaten manken vücudu fit bir vücuttur zaten insanların en çok istediği vücutta budur. O yüzden içiniz rahat olsun.

-

Şimdi gelelim whey protein tozlarının nasıl imal edildiği nasıl yapıldığı sorusunun cevabına. Öncelikle whey proteini demek peynir altı suyundan yapılan toz demek diyebiliriz. İlk önce ineklerin sütleri sağılır ve bu sütler peynir fabrikasına yollanır. Peynir fabrikasında peynir olarak imal edildikten sonra geriye kalan peynir altı suyu başka taşıma araçları ile beraber başka bir fabrikaya yollanır. Bu fabrikada peynir altı sularının içerisinde ki yağ tuz vs gibi maddeler ayrıştırılır ve saf peynır altı suyu yani whey protein alınır. Bunun üzerine belirli aromalar katılarak peynir altı suyunun içilebilir hale getirilmesi sağlanır. Ve Daha sonrada işlenerek toz haline getirilir ve paketlenir satışa sunulur.

İşte whey protein tozlarının yapımı bu şekildedir. Şunu belirtmeden edemeyeceğim öğrencilik hayatımda teneke teneke peynir alırdık ucuz olsun diye ve ben o zamanlar spora yeni başlamıştım maddi imkanım olmadığı için tenekenın altında biriken suyu içmeye çalışırdım. Ama içindeki diğer maddeleride içtiğinizden dolayı zaten içilmeside kolay değil hemde tam anlamıyla sağlıklı değildi. Fakat whey protein tozları üretilirken içerisinde ki bu maddeler ayrıştırıldığı için daha sağlıklı bir hale geliyor. Ve içilmeside çok kolay oluyor.

-

Şimdi gelelim bir insan neden whey protein tozu kullanması gerekir? Yani siz şimdi şunu diyebilirsiniz tamam benim oğlum spora gitsin ama whey protein yada destek almadan bu iş olmaz mı ? Hemen cevap verelim inşallah.

-

Şimdi siz doktora gidip kan tahlılı verdiğinizde vücudunuzda bulunan b12 gibi vitaminlerin düşük çıktığını görünce doktorunuz ne yapıyor ? Tamam bir şey kullanmana gerek yok kendi kendine yükselir mi diyor ? tabiki de hayır. Size b12 ile ilgili bir vitamin hapı yazıyor ve sizde bunu kullanıyorsunuz. Yani sonuç olarak siz vücudunuzun ihtiyacı olan birşeyi almak zorundasınız yoksa onun eksikliği sizi olumsuz etkileyebilir.

-

Aynı şekilde sizin oğlunuz gün içerisinde yeterli protein karbonhidrat ve yağ olarak besinleri alamıyorsa yani gün içinde tavuk balık et yumurta gibi besinleri alamıyorsa belli bir protein eksikliği ortaya çıkacaktır. Çünkü oğlunuz spor yaptığından vücudunun proteine de ihtiyacı oluyor ve protein eksikliği olduğunda yaptığı sporun pek te bir anlamı olmuyor. O yüzden whey protein tozu kullanması gerekiyor. Bunu sadece whey protein tozu olarak düşünmenize gerek yok.

-

Mesela belli amino asitler var siz bunların hepsini normal gıdalardan alamıyorsunuz. Yani besinlerden aldığınız amino asitler belli , o yüzden bazı amino asitleri dışardan ek besin takviyesi olarak almanız gerekiyor. Örneğin normal bir insan balık yiyemiyorsa yada balık alacak bütçesi yoksa doktora ona omega 3 6 9 besin takviyesini öneriyor bu ürün whey protein tozları ile aynı çatı altında olan bir ürün yani buda bir besin takviyesi olmuş oluyor. Ayrıca mesela gün içerisinde kırmızı et alamayacak durumda olan bir kişi kırmızı etin içinde bulunan creatin miktarını dışardan besin takviyesi olarak daha ucuza alabiliyor. Yani kısacası vücudun ihtiyacı olan besinleri normal gıdalar ile alamıyorsanız bunları dışardan almanız gerekiyor. Bu sadece sporcular için geçerli bir durum değil. Tüm insanların kullanması ve yapması gereken bir durum. Eğer ki sağlıklı yaşamak istiyorsanız.

-

Burda şunuda söylemeden edemeyeceğim açıkçası. Evlatlarınızın bu kadar sağlıklı yaşamasını düşünen sizler acaba market alışverişlerinizde şekerli gıdalara kalitesiz yağlara basit karbonhidratlara bu kadar dikkat ediyormusunuz ? Zira bu gıdalardan hastalanan insan sayısı çok fazla olmasına rağmen siz bunlara hiç dikkat etmeyip , çocuk mamasında bile olan hastanelerde bile hastalara içirilen protein tozlarına kafayı takıyorsanız burda da ayrı bir sıkıntı var demektir. Buna da dikkat etmenizde fayda var.

-

Ayrıca Burda önemli olan nokta ise şudur. İhtiyacın ne olduğunu belirlemek. Yani nasıl ki kan tahlili yaptırdğınız zaman hangi vitamin eksik onu görüyorsunuz ve ona göre vitamin alıyorsunuz. Aynı şekilde de vücudunuzun ne eksiği olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bunuda kaba taslak şu şekilde bilebilirsiniz.

-

Oğlunuz gün içerisinde alması gereken protein kabonhidrat ve yağ miktarını normal besinlerden karşılıyorsa bu kişinin ekstra bir whey protein alması mantıksızdır. Yani alabilir bazı özel durumlar için ama şu anda acil ihtiyacı bu değildir. Bunun yerine örneğin normal besinlerden alınması zor olan amino asitlerden olan bcaa veya creatin gibi ürünleri kullanabilir.

-

Bu ürünlerin tespiti konusunda gittiği spor salonunda ki hocanın kaliteli bilgili dürüst ve sizi kandırmayacak bir hoca olmasına dikkat etmenizde fayda var. Zira sizde haklısınız bir çok spor salonu insanlara öğrenci sporcu gözüyle değilde para gözüyle baktığı için heme supplement satmaya çalışıyor bu durumda tabiki can sıkıcı bir durum.

-

O yüzden mutlaka çocuğunuzu ya adam akıllı bir hocaya emanet edeceksiniz. Yada siz bu konuda bilinçlenip oğlunuzla beraber hangi supplement alınması gerektiğini konuşacaksınız. Ayrıca supplement alırkende alacağınız markaları özenle seçmenizde fayda var bununla alakalı olarak bilgili bir hocadan destek alabilirsiniz.

-

Şunu hiçbir zaman unutmayın. Siz ne derseniz deyin oğlunuz size tamam baba kullanmıcam deyip salona gidip herşeyi yapabilir. O yüzden önemli olan çocuklarınızı emir komuta zinciri ile yönetmek yerine onlarla beraber birşeyler paylaşarak yönlendirmek her zaman daha iyi ve daha etkili olacaktır.

-

Bu hem çocuğunuzun ahlakı için yani size yalan söylememesi konusunda onu eğitecektir hemde sizinde ne kullandığı ne içtiği konusunda içiniz rahat edecektir.

-

Evet bir videonun daha sonuna geldik inşallah bu video sizler için yararlı olmuştur ve derdinize çare olabilmişimdir, eğer bu video size yararlı olduysa lütfen kanalıma abone olup videoyu beğenmeyi unutmayın.

-

Ayrıca ilerki zamanlarda atacağım videolardan anında haberdar olmak istiyorsanız zil butonuna tıklayarak bildirimleri açabilir böylece attığım videolardan anında haberdar olabilirsiniz.

-

Esselamu Aleyküm ve rahmetullah.

Bu makale 2131 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.